Geçen hafta DEM Parti’nin İstanbul, Mersin, Adana, Bursa ve İzmir’de CHP’yi destekleme eğiliminde olduğunu açıklamıştım.

Gel gör ki...

Selahattin Demirtaş, kaldığı Marmara F Tipi Cezaevi’nden bu sürece müdahale etti.

Önceki gün eşiyle görüşen Başak Demirtaş, cezaevi çıkışında gazeteci İrfan Aktan’a yaptığı açıklamada, DEM Parti’nin İstanbul adayı olabileceğini belirterek, şöyle dedi:

“Halk ister, partimiz de uygun görürse demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. Birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa girer ve iddialı oluruz.”

Aslında bu kararın Selahattin Demirtaş’a ait olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Geçen yıl seçimden sonra, 31 Mayıs’ta, aktif siyaseti bıraktığını ilan eden Selahattin Demirtaş, yedi ay sonra eşi üzerinden siyasete müdahale ediyor. 

Tıpkı “Yürü Bay Kemal”de olduğu üzere...

Hatırlayın.

HDP, Gülten Kışanak’ı Cumhurbaşkanı adayı göstermeyi parti kurullarında tartışırken; Demirtaş, 21 Şubat 2023’te beklenmedik bir şekilde “Yürü Bay Kemal” diye tweet atmıştı. Ve HDP’yi Kılıçdaroğlu’nu tercih etmeye yöneltmişti.

‘ZORA GİRDİK’

Bugün de DEM Parti, Başak - Selahattin Demirtaş’ın kararını herkes gibi basından öğrendi. İttifaktan yana olan parti merkezi Demirtaş’ın çıkışından memnun değil.

DEM Partili bir yetkiliye şunu sordum:

“Karar DEM Parti’den bağımsız mı alındı?”

Şöyle yanıt verdi: 

“Kesinlikle bağımsız. Böyle bir gündemimiz olsaydı Demirtaş bizzat gelir, başvurusunu yapar ve düşüncelerini aktarırdı.”

Kararın DEM Parti’yi zora soktuğunu ifade etti.

Ve şöyle dedi: 

“Tabanımızda zaten ittifaka karşı güçlü bir muhalefet var. Hem yaz boyu süren tartışmalar nedeniyle hem de Kılıçdaroğlu’nun davranışlarından ötürü. Şimdi bu şuna dönüşecek: ‘Adayınız hazırdı, niyet de beyan ettik, siz göstermediniz.’ Bu, partiyi zora sokacak bir hamle.”

Artık aday çıkarma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Kurullarımızda aday çıkarma yönünde güçlü bir eğilim var. Halkımız da öyle istiyor. Devlet ve iktidar da kaşıyor. İttifaksız kalmamızı teşvik ediyor. Kendisinin kazanmasının oradan geçtiğini biliyor” diye konuştu. 

Sordum:

“O halde neden aday çıkarmak istiyorsunuz?”

“Bir partinin zeminini başka partiye entegre etmesinin bir sonu var” diye yanıt verdi. 

Başak Demirtaş dışında DEM Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Barış Atay’ın adının geçtiğini kaydetti. Ancak başvurması halinde Başak Demirtaş’ın en güçlü figür olacağını kabul etti.

Aday çıkarıp çıkarmama kararının bir hafta içinde netleşeceğini söyledi.

“Aday çıkarırsak güçlü çıkarırız, tavşan mavşan olmaz” dedi.

“YALNIZCA DEMİRTAŞ'IN KARARI OLMAZ”

Başak Demirtaş’ın kararına DEM Parti’den hak verenler de var.

Bir DEM Partili, “Bu karar benimle ve tabanımızla örtüşüyor” dedi.

Üçüncü yolda ısrar etmek gerektiğini vurgulayarak, şu görüşü savundu:

“İstanbul’da bir iki ilçe alsak ne olur? Aday göstersek CHP’nin ulusalcı kesimi asla bize oy vermez. Birilerinin payandası değiliz. Selahattin Demirtaş da öyle düşünüyor.”

Sordum:

“Bu, DEM Parti’ye dayatma mıdır?” 

“Partinin önünü açmaktır, neden dayatma olsun?” diye karşılık verdi.

“DEM, AK Parti’nin İstanbul’u almasını kolaylaştırmış olmaz mı?” diye sordum. 

Şöyle dedi:

“AK Parti’ye kan verdi’ diyorlar.  Ama size de can veriyoruz. Siz belediyeleri kazanıyorsunuz, biz bedel ödüyoruz. Koca bir seçimi yaşadık Kılıçdaroğlu ile. Kıytırık partilerle protokol yapıyor, bize gelince inşallah maşallah!”

“Selahattin Demirtaş neden böyle bir karar almış olabilir” diye sorduğumda kritik bir yorum yaptı.

Şunları söyledi:

“Bence sadece Selahattin Demirtaş’ın kararı olamaz. Selahattin bizim de böyle düşündüğümüzü, dışarıda böyle bir iklimin olduğunu biliyor.”

Aramızda şu diyalog yaşandı:

■ Arkasında ne olabilir?

Arkasından daha önemli bir hamle gelebilir, onu biraz bekleyelim, görelim.

■ Çözüm Süreci’nin yeniden kurulması gibi mi?

Keşke olsa, kurbanlar keserim!

■ Peki bu, AK Parti ile temas sonucu alınan bir karar mı?

Öyle demeyelim. Ama önümüzdeki günlere bakalım. 

DEMİRTAŞ’IN SÖYLEM DEĞİŞİKLİĞİ 

Selahattin Demirtaş’ın tutumunu anlamak için Ankara 22. Ağır  Ceza Mahkemesi’ndeki Kobani Davası’nda yaptığı son savunmalara bakmak gerekir.

Demirtaş, bu savunmasında “Beni seven varsa bilsinler, Şeyh Sait torunlarındanım” diyor. 

“Bu toprakların medeniyeti İslam’dır. Türkiye sosyalistinin bir kısmı bunları bilmez, bilmediği için topluma ulaşamaz. Bizi var eden İslam medeniyetidir” görüşünü savunuyor. 

Demirtaş’taki bu söylem değişikliğinin ve eşinin adaylık ilanının iki nedeni olabilir:

Demirtaş, yedi yıllık tutukluluktan yorgun düşmüş, muhalefetin iktidara gelmesinden umudunu kesmiş ve özgürlüğüne kavuşmak istiyor olabilir. İktidarla yeni bir denklem kurmak için İstanbul’da el uzatıyordur.

Yahut Beştepe-İmralı-Edirne hattında 31 Mart sonrasına ilişkin bir trafik vardır. Bu bakımdan, 31 Mart 2019’dan önce Öcalan’ın rolünü belki şimdi Demirtaş üstlenmiştir. İlerleyen günlerde Demirtaş’tan bir adaylık tweeti okursak, şaşırmayacağım.     

ADAY OLURSA...

DEM Parti’nin MYK’sı, Başak Demirtaş’ın adaylığını 25-26 Ocak’ta ele alacak.

Bugün itibariyle Demirtaş, en güçlü aday adayı. 

Rawest Araştırma’nın İstanbul’da yaşayan 1002 Kürt seçmenle yaptığı ankete göre yüzde 69.9’u DEM Parti’nin aday çıkarmasını istiyor. Yüzde 25.5’i ayrı adaya karşı çıkıyor. 

Yüzde 34.3’ü Başak Demirtaş’ı, yüzde 26.5’i Sırrı Süreyya Önder’i, yüzde 6.9’u Osman Baydemir’i istiyor.

DEM Parti, Başak Demirtaş’ı İBB’ye aday olarak çıkarırsa bu, etkili bir kampanya yürütecekleri anlamına gelir. Demirtaş markası DEM Partilileri, diğer Kürtleri, CHP’ye küsmüş ya da Kılıçdaroğlu yanlıları tarafından İmamoğlu’na karşı kışkırtılmış kimi Alevileri motive edebilir.

OLASILIKLI EN KÖTÜ SENERYO

Bu durumda İmamoğlu, sadece Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Murat Kurum’a karşı değil, DEM Parti’ye, İyi Parti’ye, Zafer’e ve Kılıçdaroğlu kliğine karşı da yarışacak.

Kuşkusuz, 2019 seçimlerine göre işi daha zor.      

Aritmetik İmamoğlu’nun aleyhde.

İmamoğlu planlarını olasılıklı en kötü senaryoya göre yapmalı. 

DEM Parti’nin aday çıkarması, AK Parti’nin İmamoğlu’na karşı kullandığı ‘terör’ silahını işlemez hale getirebilir.

Bu yüzden DEM’in aday çıkarması halinde bile İmamoğlu’nun kazanması şansı var ve yüksek.

YRP’li Altınöz: AK Parti bize meclis üyeliği önerdi

DEM’in aday çıkarması CHP’yi ne kadar etkiliyorsa Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) aday çıkarması da AK Parti’ye o denli etki edecek.

YRP Genel Başkan Yardımcısı ve Erbakan’ın damadı Mehmet Altunöz’ü arayarak, AK Parti ile ittifak görüşmelerini sordum.  

■ AK Parti adaylarını açıkladı. AK Parti’den isteyeceğiniz yer kalmadı. Yanlış mı tahmin ediyorum?

Doğru. Zaten bizden ziyade onların ne teklif edeceği önemliydi.

■ Ne teklif ettiler?

İstanbul, Ankara ve İzmir’de meclis üyelikleri. Biz de “Meclis üyeliğiyle gelmeyin, kabul etmeyiz. Partimizin gücüne uygun teklif getirin ki görüşelim” dedik. Sonra görüşme trafiği kesildi.

■ En son ne zaman görüştünüz?

Geçen hafta pazartesi görüşülecekti, trafik kesildi. “Cumhurbaşkanıyla görüşüp döneceğiz” dediler. Orada kaldı. İstanbul’da şu, Ankara’da bu ilçe gibi bir talebimiz olmadı. 

■ Sürpriz olur mu?

Çok da kolay olmaz. AK Parti bütün yerleri açıkladıktan sonra bize ne teklif edecek ki? Teklif edeceği bir şey kalmadı. AK Parti’nin İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarını desteklediğimiz takdirde oyumuzun yüzde 30-35’i gidiyor. Ben destek veriyorum. Ee? Karşılığını almak isterim.

■ Diyelim, AK Parti karar değiştirmedi. İstanbul ve Ankara’yı CHP almasın diye aday çıkarmama gibi bir karar alır mısınız?

Almayız. Biz adayımızı çıkarırız. Cumhur İttifakı içinde biz yapmamız gerekeni fazlasıyla yaptık. Yerel seçimde beka meselesi de yok.

★★★

Dün AK Parti ile YRP sürpriz bir görüşme yaptı. 

Altınözü yeniden aradım. 

■ Nedir son durum?

Akşam görüşme yapılacak AK Parti ile. Bu yeni bir gelişme.

■ Nasıl yorumluyorsunuz? 

Göreceğiz, bakalım ne diyorlar. İttifakla alakalı hevesimiz yok. İttifakın bize getirdiği bir şey yok. 

■ Sözcünüz Suat Kılıç, “İkinci İmamoğlu döneminin yaşanmasını istenmiyoruz” diyor. İmamoğlu’na İstanbul’u vermeme gibi bir prensiple mi hareket mi ediyorsunuz?

Öyle bir prensip olmaz. Biz adayımızla girip seçimi kazanmak istiyoruz. İmamoğlu da bizim rakibimiz.