Üsküdar’daki Harem Otogarı’nın yerine yapılacak olan dev dönme dolap megakentte yeni bir silüet  tartışması başlatacak gibi görünüyor. 165 metrelik yapının tüm sınırları altüst edeceği belirtiliyor...

İngiltere’nin başkenti Londra’da 2000 yılında açılan London Eye, 135 metre yüksekliğinde ve Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olarak biliniyor. Yılda 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği dev dönme dolabı İstanbul’a yapmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) çalışmaları son aşamaya geldi. Mimari proje hazırlandı ve önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Kadir Topbaş tarafından tanıtımının yapılması bekleniyor.

70

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Projenin ayrıntılarına ulaşan CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, dev dönme dolabın projesinin London Eye’ın da projesini yapan Arup Mühendislik tarafından hazırlandığını söyledi. Dönme dolabın yüksekliğinin 165 metre olacağını belirten Hüseyin Sağ “Kadir Topbaş’ın bir çılgın projesiyle daha karşı karşıyayız. Harem Otogarı’nın yerine yapılacak dev dönme dolap İstanbul’un tarihi silüetini tamamen değiştirecek” dedi. Sağ, geçtiğimiz aylarda Anadolu Yakası için İBB Meclisi olarak kat sınırlaması çalışmalarına başladıklarını hatırlatarak bu 165 metrelik yapının tüm sınırları altüst edeceğini belirtti. CHP'li Meclis üyesi Deniz Erzincan da projenin meclis gündemine getirilip planı hazırlanmadan yapılmasının imar mevzuatına aykırı olduğunu vurguladı.

69

YILDA 3 MİLYONA YAKIN TURİST ZİYARET EDİYOR

Londra’da 2000 yılında açılan London Eye’ı yılda 3 milyona yakın kişi ziyaret ediyor. 135 metrelik yapının daha büyüğünün Üsküdar Harem Otogarı’nda yapılması planlanıyor.