İzmir Valiliği'nden gelen yazıyı paylaşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, depremi anlatmak için kimseden onay almayacağını söyledi.

"SİZDEN İCAZET ALACAK DEĞİLİZ"

Yücel, kişisel sosyal medya hesabından şu mesajları paylaştı: "Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama!Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini,İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu. Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru ya da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım:

İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz. Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!"

AFAD'DAN AÇIKLAMA GELDİ

İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) belediye başkanlarına ve muhtarlara gönderdiği yazı ile İzmir'de yaşanan deprem felaketi ile ilgili basına bilgi verilmemesini istediği yazının kamuoyunda gündeme gelmesinin ardından yeni bir açıklaması yaparak ilgili uyarının 30 Ekim İzmir depreminden 7 gün önce gönderildiğini açıkladı.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, "Bahse konu yazı, 23 Ekim 2020 tarihinde, İzmir - Seferihisar depreminden 7 gün önce, geçmiş afetlerde oluştuğu görülen bilgi kirliliğini önlemek amacıyla yazılmıştır.

Bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada paylaşılan “Afet ve Acil Durumlarda Kamuoyunun Bilgilendirilmesi” konulu yazı, iddia edildiği gibi İzmir’e özel olarak yazılmamıştır. Bahse konu yazı, 23 Ekim 2020 tarihinde, İzmir - Seferihisar depreminden 7 gün önce, geçmiş afetlerde oluştuğu görülen bilgi kirliliğini önlemek amacıyla yazılmıştır. Afetlerin ilk anlarında teyitli olmayan bilgilerin toplumda panik, dezenformasyon ve spekülasyonlara neden olmaması için Türkiye'deki tüm belediyelere ve muhtarlıklara hitaben yazılmıştır" denildi.

[old_news_related_template title="Vali açıkladı! İzmir'de yeni corona kararları" desc="Son günlerde artan corona vakaları nedeniyle İzmir'de 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma kısıtlaması ile sokakta sigara içme yasağı kararı alındı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/11/iecrop/izmir-dha_16_9_1605117127.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/son-dakika-vali-acikladi-izmirde-yeni-corona-kararlari-6121491/"]