Rusya’nın Türkiye’ye yönelik kararlarını masaya yatıran Ekonomistler Platformu “uçak krizi”nin Türkiye’ye 2016’nın ilk yarısı için toplam maliyetinin 7,2 milyar TL olduğunu açıkladı. Rusya’nın Türkiye’ye yaptırımlarında en fazla öne çıkan hususlar; gıda sektörü başta olmak üzere çeşitli sektörlerde Türkiye’den Rusya’nın satın aldığı mallara yönelik kısıtlamalar; turizm sektöründe Türkiye’ye yönelik tur ve charter uçuşların iptal edilmesi, vizesiz seyahat uygulamasının kaldırılması; şirketlere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı personel alınmaması; inşaat ve taahhüt işlerinde zorluklar ve iptaller şeklinde öne çıkıyor.

Kendi ekonomisini adeta Türkiye üzerinden doğrultacak çok stratejik kararlar alan Rusya, Türkiye ekonomisine 2016’nın ilk altı ayında 7,2 milyar TL’lik ağır bir yük yüklemeye hazırlanıyor. Bu, Türkiye için ilk 6 ayda 75 adet F-16 savaş uçağına denk bir mali kayıp demek. Ekonomistler Platformu yayınladığı rapor ile Rusya’nın Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının aslında ne anlama geldiğini de açıkladı. Rusya ile yaşanan krizin turizm alanında 2016’nın ilk yarısı için 2,3 milyar TL’ye yakın bir yük çıkaracağını hesaplayan Ekonomistler Platformu, aynı dönem için tarım, hayvancılık ve gıda ile birlikte 7,2 milyar TL’lik bir kayıp oluşabileceğini açıkladı. Gerginliğin sürmesi halinde bu kaybın daha da artacağını belirten Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, “Özellikle turizm sektörünün üzerine düşen yükü kaldırabilmesi için acil önlemler alınmalı” dedi.

Türkiye ve Rusya arasında dış ticaret, turizm, inşaat ve doğrudan yabancı yatırımları içeren ekonomik ilişkilerin yıllık hacmi 116 milyar TL civarında olduğunu belirten Demir, “Bu rakama bavul ticareti, iki ülke arasındaki, eğitim gibi ticaret dışı faaliyetler ve ekonomik ilişkiler dahil değil. Bütün bu unsurlarla birlikte Türkiye ve Rusya arasında yıllık 145 milyar TL’lik bir ekonomik ilişki bulunuyor” diye konuştu.

TURİZME ACİL DESTEK ŞART


24 Kasım’da yaşanan uçak düşürme olayının sonucunda Rusya’nın kendisinin kazançlı çıktığı doğalgaz ve petrol ticareti gibi alanlarda Türkiye’ye yaptırım uygulamak yerine Rusya içerisinde ekonomik krizin etkisini azaltabilecek hamleleri yapmaya devam edeceğini dile getiren Ekonomistler Platformu Başkanı Oğuz Demir, “Bu bağlamda 24 Kasım krizinin, bir anlamda Rusya için krizdeki halk ve şirketleri desteklemek adına iyi bir bahane ürettiği söylenebilir. Mevcut yaptırımların önümüzdeki altı aylık süreçte Türkiye ekonomisinde başta turizm, otomotiv ve tarım ve gıda sektörleri olmak üzere önemli bir negatif etki yapması söz konusudur” dedi.

Demir şöyle devam etti: “Rusya pazarından kaynaklanan kaybın Türkiye’nin turizm sektörüne önümüzdeki 6 ay için (Ocak – Haziran 2016) 2,3 milyar TL’lik bir kayıp yaratacağını tahmin ediyoruz. Bu kaybın telafi edilmesi ve başka ülkelerde hızlı bir pazar penetrasyonu sağlanabilmesi için hükümetin acilen turizm sektörüne yönelik destek programlarını yeni yıl öncesinde açıklaması gerekiyor. 2015’i zaten Rusya pazarında 2,2 milyar TL’lik bir kayıpla geçiren sektörün 2016’da bu kadarlık bir yükü daha kaldırması oldukça zor. Bu yükün üzerine tarım, hayvancılık ve gıda ürünlerindeki 3 milyar TL’ye yakın ihracatın riske girdiği, 2,1 milyar TL’ye yaklaşan doğrudan yabancı yatırımların hızla daralacağı da dikkate alındığında 2016 yılı ilk yarısı için 7,2 milyar TL’lik bir yükün oluşacağı görülüyor. Gerginliğin devam etmesi halinde ise bu maliyet daha da artabilecektir.”

TURİZMDEN GIDAYA TÜRKİYE YASAĞI

24 Kasım’da Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını sınır ihlali nedeniyle düşürmüş olmasıyla başlayan siyasal gerilim ve bunun sonucunda Rusya’nın aldığı yaptırım kararlarının her iki ülke ekonomisi açısından da olumsuz etkiler yaratacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu açıdan Rusya’nın yaptırım kararı aldığı alanlarda oldukça dikkatli adımlar attığı görülüyor. Rusya yaptırımların öne çıktığı alanlarda her iki ülkeye aynı anda zarar verecek alanlar yerine, Türkiye ekonomisine zarar verirken, zaten ekonomik bir kriz ile karşı karşıya kalan Rusya ekonomisini de destekleyecek biçimde planlama yapıyor.

Yaptırımlarda en fazla öne çıkan hususlar bu çerçeveden incelendiğinde; gıda sektörü başta olmak üzere çeşitli sektörlerde Türkiye’den Rusya’nın satın aldığı mallara yönelik kısıtlamalar; turizm sektöründe Türkiye’ye yönelik tur ve charter uçuşların iptal edilmesi, vizesiz seyahat uygulamasının kaldırılması; şirketlere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı personel alınmaması; inşaat ve taahhüt işlerinde zorluklar ve iptaller öne çıkıyor.

RUSYA EKONOMİK GELECEĞİNİ İNCİTMEYEN KARARLAR ALIYOR


Ekonomistler Platformu’nun tespitlerine göre Rusya, Türkiye’den en fazla ithal ettiği mallara yönelik olarak yaptırım uygulayarak Türkiye’de iş dünyasına zarar verecek önlemlere yöneliyor. Böylelikle Türkiye içinde siyasi bir baskı yaratmaya çalışan Rusya, turizm, inşaat ve istihdam alanlarında bir yandan Türkiye’ye yönelik yaptırımlar uygularken diğer yandan kendi iç pazarındaki yerel firmalarının da işine gelecek adımlar atıyor.

Özellikle turizm sektöründe Rus turistlerin Türkiye’ye gitmesi engellenerek bir yandan Türkiye turizmine zarar verirken öte yandan 2014 Kış Olimpiyat Oyunları için birçok tesis inşa edilen, Rusya’nın en önemli deniz turizmi merkezi olan Sochi ve gelişmesine önem verdiği Kırım’daki tesislerin doluluk oranlarının bu şekilde artırılması hedefleniyor. Yine inşaat sektöründe, Türkiye’den inşaat şirketlerinin işleri engellenerek aynı zamanda Rus inşaat şirketlerinin de önü açılıyor. İstihdam bağlamında da yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yerine Rusya vatandaşlarının istihdam edilmesi, halihazırda ekonomik krizle baş etmeye çalışan Rusya için kendi iç dinamiklerine yönelik bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. (ANKA)