Liselere geçiş sisteminde binlerce öğrencinin hiçbir yere yerleşmemesi tepkilere neden olurken, Milli Eğitim Bakanlığı’dan beklenen açıklama Sözcü’ye geldi. Bakanlık açıklamasında, “Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz. Anadolu lisesine gitmek isteyen öğrenci gidecek, kontenjanlar artırılacak” dedi.
Bakanlık yetkilisi, önümüzdeki dönemde öğrencilerin dört tercih hakkı daha olduğuna işaret ederek, “Bu tercihler çok dikkatli ve doğru yapılmalı. Özellikle rehberlik öğretmenlerinden destek alınması gerekiyor. Bu dört tercih döneminde de öğrenci istediği bir lise türüne yerleşemezse, Anadolu lisesini isteyen öğrenci yerleşemezse, Anadolu lisesi kontenjanları artırılacak. Gerekirse ikili eğitim yapılacak. Mutlaka istediği okula öğrencilerimizi yerleştireceğiz. Hiçbir öğrencimizi üzmeyeceğiz” dedi.

MESLEK VE İMAM HATİPLER BOŞ


Diğer yandan, bu yıl değiştirilen liselere geçiş sisteminde öğrencilere aynı okul türünden üç tane olmak üzere beş tercih hakkı verilmiş, bununla birlikte binlerce öğrenci açıkta kalmıştı. Önceki gün açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre, öğrencilerin Anadolu lisesi istediği ortaya bir kez daha çıkmıştı. Yerleştirme sonuçlarına göre, Anadolu lisesi doluluk oranı yüzde 95.1 olurken, bu oran meslek lisesinde yüzde 55.5, imam hatiplerde ise yüzde 52.3 olmuştu.

[old_news_related_template title="Anadolu liseleri doldu, meslek ve imam hatipler boş kaldı!" desc="Tercihlerde okul türü ve sayı kısıtlaması getiren yeni liselere geçiş sistemiyle binlerce çocuk açıkta kaldı. Toplam beş tercih hakkı verilen ve sadece ilk üç tanesini aynı okul türünden seçmesi istenen yeni sistemle, Anadolu lisesi doluluk oranı yüzde 95.1 olurken, doldurulması amaçlanan meslek ve imam hatip kontenjanları yine boş kaldı. Eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yaparak, Anadolu lisesi kontenjanlarının artırılmasını, öğrencilere kısıtlama olmadan yeni tercih hakkı verilmesini istedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2018/07/iecrop/liselere-geci-iha_16_9_1533023497.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2018/egitim/anadolu-liseleri-doldu-meslek-ve-imam-hatipler-bos-kaldi-2550260/"]