Daha önce Moderna tarafından üretilen Covid-19 aşılarının bazı tüplerinde paslanmaz çelik tespit edilmesi nedeniyle 1.63 milyon dozluk aşının kullanımını askıya alan Japonya’da yabancı madde endişesi bu kez Pfizer-BioNTech aşılarına sıçradı.

Kanagawa eyaletindeki Sagamihara ve Kamakura şehirleri ile Osaka eyaletindeki Sakai şehrinde kullanıma hazır haldeki 5 Pfizer-BioNTech aşı tüpünün içinde tanımlanamayan beyaz bir maddenin tespit edildiği bildirildi.

FF5357 parti numaralı aşılardan hata şüphesi doğuran dozların kullanılmadığı açıklanırken, üç şehrin yerel yönetimi Pfizer'dan endişeye neden olan yabancı maddenin analiz edilmesi talebinde bulundu.

MODERNA'DA DA TESPİT EDİLMİŞTİ

Japonya’da geçtiğimiz ay Moderna üretimi Covid-19 aşılarının bazı tüplerinde yabancı madde tespit edildiği kamuoyuna yansımış, yapılan incelemelerin ardından bazı aşı tüplerinin üretim hatası sonucu paslanmaz çelik parçacıkları ile temas ettiğinin saptandığı açıklanmıştı.

Ülke çapındaki 900 sağlık tesisine dağıtılan yaklaşık 1.63 milyon şüpheli dozun toplatılmasına karar verilirken, yaşananlar aşı seferberliğinin devam ettiği ülkede endişeye neden olmuştu.

[old_news_related_template title="Yeni corona virüsü dalgasını engellemek için ülkeler harekete geçti" desc="Fransa, Birleşik Krallık, Almanya ve İtalya, kış mevsiminin yaklaşması, Delta varyantının hız kazanması ve okulların açılmasıyla birlikte yeni bir corona virüsü dalgasına karşı önlemlerini artırmaya başladı." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/09/15/iecrop/corona-reuters1_16_9_1631704258.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/yeni-corona-virusu-dalgasini-engellemek-icin-ulkeler-harekete-gecti-6650714/"]

[old_news_related_template title="Corona geçirenler için korkutan tespit: 37 kat daha fazla" desc="Doç. Dr. Ümit Savaşçı, 'Yapılan son çalışmada, corona virüsü geçirenlerde geçirmeyenlere göre 37 kat daha fazla kalp kası intihabı tespit edildi. Çok ciddi bir seriydi bu. Aşılanıp korunmak aslında kalp kası iltihabından bizi daha çok koruyacaktır. Dolayısıyla aşı yaptıranlarda kalp yönünden endişe olmasın' dedi." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/09/15/iecrop/detay-kopya-3_16_9_1631692881.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/corona-gecirenler-icin-kritik-uyari-37-kat-daha-fazla-6650251/"]