BioNTech ve ABD merkezli Pfizer'ın birlikte geliştirdikleri corona virüsü aşısının yüzde 90 başarıya ulaştığı açıklanmıştı. İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine konuşan Şahin, geliştirdikleri Covid-19 aşısının "virüsün başını ezip", 2020'de dünyayı esir alan salgına son vereceğinden emin olduğunu ifade etti.

Pfizer ile BioNTech Pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasında aşı denemelerinin faz 3 aşamasında, gönüllü deneklerin yüzde 90'ında hastalığın gelişmesinin önlendiğini ve bu oranın beklenenden daha iyi bir sonuç olduğunu ifade etmişti. Ancak deneme sonuçları henüz tüm detaylarıyla açıklanmadığı için aşının semptomsuz enfeksiyonlarda da etkili olup olmadığı sorusu yanıtlanmış değil.

ŞAHİN: AŞININ BU VİRÜSÜ YENECEĞİNİ BİLİYORUZ

Bu konuda iyimser olduğunu söyleyen Şahin, "Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlanması büyük bir etki yaratacaktır" dedi.

Geçen Pazartesi günü deneme çalışmalarının sonuçları açıklanıncaya değin aşının bağışıklık sisteminde yeterince güçlü bir tepki tetikleyip tetiklemeyeceğinden emin olmadıklarını belirten Şahin, "Aşının bu virüsü yeneceğini biliyoruz artık" diye konuştu.

"VİRÜSÜN KAFASINA VURUP ORTADAN KALDIRIYOR"

BBC Türkçe'de yer alan habere göre 55 yaşındaki Şahin, geliştirdikleri aşının etkisine dair elde edilen sonuçlar nedeniyle henüz resmen kanıtlanmış olmasa da aşının virüsün bulaşmasını da önleyeceğine inandığını ifade etti.

Aşının "birden fazla şekilde" virüse saldırdığını belirten Şahin, "Covid-19'un hücrelerimize girişini engelliyor. Ama virüs bir şekilde girmiş bile olsa, o zaman da hücreleri virüsün kafasına vurup ortadan kaldırıyor. Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak şekilde çok iyi eğittik. Artık biliyoruz ki virüs bu mekanizmalara karşı kendisini savunamaz" diye konuştu.

Aşının etkinliğiyle ilgili bazı önemli soruların önümüzdeki haftalarda ve aylarda yanıtlanabileceğini söyleyen Şahin, semptomsuz enfeksiyonları da durdurup durduramayacağı sorusunun yanıtının ise bir yılı bulabileceğini kaydetti.

[old_news_related_template title="İşe bisikletle giden milyarderler: Özlem Türeci ve Uğur Şahin" desc="Corona virüsüne karşı yüzde 90 oranında etkili aşıyı geliştiren Türk bilim insanları, Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in başarısı tesadüf değil. İşte dünyanın kaderini değiştirmeye aday buluşun arkasında yatan detaylar..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/11/iecrop/resimid_122477401_12247740_16_9_1605092757.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/ise-bisikletle-giden-milyarderler-ozlem-tureci-ve-ugur-sahin-6120664/"]

[old_news_related_template title="'Corona aşısı bulundu' Peki ya sonra?" desc="Corona virüsü ile ilgili bilimsel çalışmalar arasında, BioNtech'in geliştirdiği aşı tüm gözleri üzerine çekti ve bilim dünyasında heyecan verici bir gelişme olarak yorumlandı. Peki bundan sonraki süreçte neler olacak? Aşının etkinliğinin belirlenmesi ile birlikte onay alındıktan sonra, dağıtımı için en az 1-2 yıllık bir sürece ihtiyaç olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu sürece kadar önlem almaya devam edileceğinin yani 'normal hayata' dönmek için sabretmek gerektiğinin altını çiziyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/12/iecrop/covid-19-asi-shutter_16_9_1605171162.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/corona-asisi-bulundu-peki-ya-sonra-6122134/"]