ŞUBAT aynının dikkat çeken tarihlerine varıyoruz. Şu birkaç başlık öne çıkabilir: 

Ekonomik alanda artan stresler, sismik aktivite ve su baskınları gibi risklerin artması, jeopolitik risklerin ve savunma yatırımlarının artması, gizlenen bazı sırların ortaya çıkması.

24 Şubat Cumartesi günü 15.30’da Balık burcunda Satürn ile hizalanan bir dolunay meydana geliyor. Dolunay aydınlatıcıdır, Satürn sırlarla alakalıdır. Sırların gün gibi ortaya çıkmasına şahit olabiliriz. Dolunay haritası ekonomik alanda vergiler, ödemeler, dış borçlar, bankalarla ilgili konularda ciddi sıkıntılara işaret ediyor. Önümüzdeki hafta Güneş ve Merkür, Balık burcuna geçiyor. Duygu bağı kurmanın, karşılıklı anlayış ve fedakarlığın ön plana çıkacağı bir zaman dilimine giriyoruz. Var olan durumlara adaptasyon, kabulleniş, teslimiyet gibi temalar da önümüzdeki bir aylık dönemde vurgu kazanacak.

Diğer taraftan, şifa enerjisi maksimuma varıyor. Bunu hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız açısından değerlendirebiliriz. Cesaretimizi toplayıp, daha evvelce adım atamadığımız bazı konularda harekete geçebiliriz.

Kadınlar Venüs’ten erkekler Mars’tan

Venüs ve Mars’ın Kova burcunda kavuşumuna şahit olduğumuz, ilişkilerde özgürleşme temasının vurgu kazanacağı günlerdeyiz. Kadın-erkek ilişkileri, kadın hakları ve eşitlik konuları gündemimizde daha fazla yer bulabilir. Cinsel istismar konusunu gündeme getiren gelişmeler de olasıdır. Eşcinsellerle ilgili konular da gündemde daha fazla yer bulabilir.

Dolunay ve Berat Gecesi

Satürn ile hiza-lanan dolunay gecesinin Berat gecesi olması ayrıcalık taşıyor tabii ki. Berat ‘’temize çıkma’’ anlamına gelir. Mistik astroloji açısından ele aldığımızda Satürn 7. kat gökyüzünün makamıdır ve Nefs-i Safiye, yani saflaşma makamıdır. Satürn cefa çekmekle alakalıdır. Zira cefa çekmek, zorluklara ve engellere sabretmek olgunlaşmanın birer parçasıdır. Bu dolunay hem zorlu etkileri beraberinde getirmekte ama hem de arınma potansiyelini barındırmaktadır.

Diyete başlamak için uygun zaman

Başak dolunayı Satürn ile dizilimde olduğundan, fit olmak ve sağlığı kazanmak için prensipli davranmak, diyetine uymak, sağlıklı gıdalar tüketmek, yediğine içtiğine dikkat etmek önerilir. Bağırsakları ve iç organları temizlemek, arındırmak, genel olarak vücudu toparlamak üzere bazı girişimlerde bulunmak açısından kullanılabilir.

Gıda denetimi ve hijyen konusu

Bu dolunay gıda konusunda denetimlerin artabileceğine, bazı uygunsuz yerlerin yasaklanabileceğine de işaret ediyor olabilir. Zira hijyen konusuna çok önem vermek gerektiğini gösteriyor. Ekinleri, toprak ürünlerini zarar veren böceklerden ve haşerattan temizlemek, ilaçlamak bunlar arasında akla hızlıca gelen şeyler oluyor.

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi günü duygusal yoğunluk vurgu kazanıyor. Sevdiğimiz kişilerle iletişime geçebiliriz. Akşam saatlerini olgun ve aklı başında konuşmalar yapmak, ailevi konulara ağırlık vermek, yaşlılarımızla iletişim kurmak, yardım etmek için değerlendirebiliriz. Manevi açıdan da güzel bir zaman dilimindeyiz.

Salı günü duygusal anlamda yaralamaya ve yara almaya açık olabiliriz, başkalarıyla diyaloglarımızda dikkatli olalım. Sağlıkla ilgili konular açısından da hassas bir gündeyiz. Hayatımızda yenilikler yapmak için bugünün ikin-ci yarısını kullanabiliriz.

Çarşamba gününün çoğunluğuna belirsizlik hakim olabilir. Girişeceğimiz işler boşlukta kalabilir. Beklediğimiz gelişmeleri yakalayamayabiliriz. Gece saatlerinde güç ve ego çekişmelerine açık olacağız. Tehlikeli ve riskli ortamlardan ve kişilerden uzak durmamızda fayda var.

Perşembe sabah saatlerinde çekişme ve gerginlik ihtimali hayli fazla, farkında olalım ve yangına körükle gitmeyelim! Kadın erkek ilişkileri, kadın hakları ve eşitlik konuları, kadına şiddet, cinsel istismar konuları vurgu kazanabilir. Para ve finansla ilgili işler açısından günün ikinci yarısını kullanabiliriz.

Cuma sabah saatlerinde sert ve sarsıcı etkilere ve beklenmedik gelişmelere açık olabiliriz. Günün ikinci yarısı zihni rahatlatma, meditasyon tarzı çalışmalar, maneviyat açısından verimli gözüküyor. Zihinsel olarak dağınık hissedebileceğimiz gün genelinde herhangi bir konuya odaklanmak-ta zorlanabiliriz. Hayati öneme sahip işleri kararları bugüne denk getirmesek daha iyi olur.

Cumartesi sabah saatlerinde uzlaşmazlıklara açı olacağız. Fikirler çok değişken olabilir. Verilen sözler tutulmayabilir veya şartlar değiştiği için onlar da değişebilir. İlişkilerde karşımızdaki kişiler üzerinde baskı yaratmaktan, sürekli sorumluluklarını hatırlatmaktan ve aşırı eleştiriden kaçınmamız, toleranslı ve affedici tavır almamız yerinde olur. Dolunay gece-sinin Berat gecesi olması da ayrıcalık taşıyor tabii ki... Kandilimiz mübarek olsun!

Pazar günü kişisel harcamalarımızda neyin gerekli olduğu konusuna odaklanmamızda fayda var. Zira müsrifliğe açık olacağımız bir gündeyiz. Yeme içme konusunda da abartılardan uzak durmamızda fayda var! Günün ikinci yarısını rutin dışına çıkararak bazı değişiklikler yapmak için kullanabiliriz.