28 Şubat davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan emekli korgeneral Vural Avar dün gece cezaevinde kaldığı odada vefat etti.

Emekli generallerden Erol Özkasnak, Hakkı Kılınç ile aynı odayı paylaşan 85 yaşındaki Avar, uzun süredir demans hastalığı çekiyordu. Nerede olduğunu bilmeyen, ilaçlarını almayan agresif hareketlerde bulunan emekli korgeneralin kısa süre önce de kaburgası kırılmıştı.

28 Şubat davasıyla ilgili olarak 14 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, bunlardan Çevik Bir, Çetin Saner, Aydan Erol rahatsızlıkları nedeniyle tahliye edilmişlerdi.

Avar'ın vefatıyla cezaevinde 28 Şubat hükümlülerinden 10 kişi kaldı.

Sanıkların avukatlarından Aykanat Kaçmaz, SÖZCÜ'nün sorusu üzerine vefat olayını doğruladı.

Vural Avar'ın cezaevinde ölümüne tepki yağdı:

SARAY REJİMİNİN ÖLÜM CEZASI

Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ: 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılarak hapishanede ölüme mahkum edilen 85 yaşındaki emekli Hava Korg. Vural Avar demans hastalığı ilerlerken banyoda düşüp kaburgalarını kırdı. Korg. Avar dün hapishanede vefat etti. Saray rejiminin ölüm cezası infaz edilmiş oldu.

HASTA BEDENLERDEN İNTİKAM ALDIĞINI SANAN VİCDANSIZLAR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: İktidarın hukuku siyasallaştırmasının ve intikam aparatına dönüştürmesinin acı bir haberini aldık. İnfazları durdurmayarak, 90 yaşındaki yaşlı hasta bedenlerden intikam aldığını sanan vicdansızlara lanet olsun. Sn. Vural Avar'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.

ÖLÜM DENEMEZ, CİNAYET BU

SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil: Ölüm denemez, cinayet bu, herkesin işleneceğini bildiği, ama sustuğu, göz yumduğu, engellemek için kılını bile kıpırdatmadığı bir cinayet…

İNTİKAMLARINA LANET OLSUN

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray: Fetöcülerin yürüttüğü 28 Şubat davasında hüküm giydirilen emekli korgeneral Vural Avar hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. 85 yaşında demans hastasıymış. İntikamlarına lanet olsun. 28 Şubat'ın Genelkurmay Özel Kalem Müdürü ise Hulusi Akar.

TARHİMİZE BİR KARA LEKE DAHA

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: E. Gen.Vural Avar, Sincan Cezaevinde yaşamını yitirmiştir. Savcısı kaçak, iddianamesi sahte deliller ile dolu 28 Şubat davasında ağır demans hastası Avar’ın cezaevinde tutulma ısrarı, bu acı sonu getirmiştir, 100. yılında cumhuriyet ve adalet ağlıyor. Tarihimize bir leke daha.

Avukat Hüseyin Ersöz: Çok üzgünüm. Bunun ismi “zulümdür”, hukuk eliyle “cinayettir”! Asla affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Hukuk Tarihinde kara bir leke olarak anılacaksınız! Ailesine başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde uyusun!

Emekli Albay Erdal Sarızeybek: Ajanslar duyuruyor... 'Korgeneral Vural Avar, Emekli, 85 yaşında, demans hastası, kaburgası kırık, F tipi Cezaevinde, odasında yaşamını yitirdi' Aynı odada iki general daha var.. Hakkı Kılınç ve Erol Özkasnak.. 'Neden' diye sormaz mıyız?.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: "Montrö'yü savundukları" için emekli amirallerimizi zindanlara atanlar, kar yağınca Atatürk Havalimanı'na, savaş çıkınca Montrö'ye sığındılar. Ve emekli amiralleri yargılatan zihniyet bugün; hukuk, tarih ve millet vicdanı nezdinde mahkum oldu. Amirallerimize geçmiş olsun.

VİCDANINIZ KURUMUŞ

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: 28 Şubat kumpası davasında, sağlık sorunlarına rağmen cezaevinde tutulan 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar, dün gece hayatını kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun. Zulmünüz bitmiyor. Adalet duygunuz, vicdanınız kurumuş. Sadece zulüm kalmış.

BUNUN İSMİ ZULÜMDÜR

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: 28 Şubat davası nedeniyle, sağlık sorunlarına rağmen cezaevinde tutulan 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar, yaşamını yitirdi. Sağlık sorunlarına rağmen bir emekli korgeneral ölüme terk edildi! Bunun ismi zulümdür! Vural Avar’a Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyorum.

KİN VE ÖLÜMDEN BESLENEN DÜZEN

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: Kan, gözyaşı, kin ve ölümden beslenen bu düzen zulmünde boğulsun. Allah rahmet eylesin. Başsağlığı ve sabır diliyorum.

“ONLARIN CEZAEVLERİNDE ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VERMEK, 28 ŞUBAT’LA YÜZLEŞMEK DEMEK DEĞİLDİR”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

* "Sincan Cezaevi’nden çok acı bir haber aldık. 28 Şubat Davası kapsamında rütbeleri sökülen Emekli Korgeneral Vural Avar, 85 yaşında cezaevinde hayatını kaybetti. İktidarın, hukukun siyasallaştırmasının ve bir intikam aparatına dönüştürmesinin çok acı bir sonucuydu bu. İnfazları durdurmayarak, 85-90-93-94 yaşlarındaki, hasta bedenlerden intikam aldığını sanan vicdansızların yönettiği bir ülkede yaşıyoruz maalesef.

* Bu dava FETÖ’cü hakim ve savcıların temelini attığı, iddianamesini yazdığı bir dava. 28 Şubat sürecinde yaşananları tasvip etmediğimizi defalarca söyledik. Ama koca bir süreci, o dönemde komuta kademesinde ya da o kademenin yan kademelerinde görev yapan, şu anda 90’lı yaşlarında olan kişilerden bunun hesabını sormak, hasta bedenlere, yaşlı bedenlere işkence etmek, onların cezaevlerinde ölümüne sebebiyet vermek, 28 Şubat’la yüzleşmek demek değildir.

“BU İNSANLARA ÇEKTİRDİĞİNİZ ZULÜM ARTIK YETER!”

* Biz Vural Avar’ı, Cezaevi İnceleme Alt Komisyonu üyelerimiz Sevda Erden Kılıç ve  Ali Haydar Hakverdi ziyaret etti. Ziyaretinde kendisi çok hasta olmasına rağmen, ‘Burada yaşlılıktan, hastalıktan değil, FETÖ’cülerin kurduğu bu kumpas davasından beraat ettiğim için çıkmak isterim’ ifadesini kullanmıştı.

* Vural Avar’a ve kumpas davaları sürecinden dolayı hayatlarını kaybeden hepsine Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Sincan ve Silivri’de tutulan yaşını almış, hastalıklarla boğuşan bu komutanların cezaevlerinde ölmelerine engel olun. Sağlık koşulları ve yaşlılık nedeniyle duramayacak olan tutuklu ve yükümlüler için farklı tedbirler alınabilir. Bu insanlara çektirdiğiniz zulüm artık yeter!”

ANAYASA MAHKEMESİ’NE SESLENDİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya hesabından videolu bir paylaşım yaparak Emekli Korgeneral Vural Avar'ın cezaevinde hayatını kaybetmesine tepi gösterdi.

Tanrıkulu paylaşımında, “Aylardır her pazartesi MST TV yayınında AYM’ye çağrı yapıyorum, ‘bir yaşam hakkı ihlali olmadan başvuruyu öncelikli inceleyin’ diye ve bugün kendisini Cezaevinde ziyaret ettiğim Emekli Korgeneral Vural Avar’ın ölüm haberini aldık.” dedi.

Tanrıkulu, şu ifadeleri kullandı:

“Cezaevlerinde yaşları 74 ile 92 arasında değişen ve 28 Şubat süreciyle ilgili olarak bir intikam yargılamasıyla mahkum edilen emekli askerler var. Kendilerini ziyaret etmiştim 3 ayrı cezaevinde. Dosyaları Anayasa Mahkemesi’nin önünde. Anayasa Mahkemesi’ne bir kez daha sesleniyorum. Bu dosyanın biran evvel bir yaşam hakkı ihlali oluşmaması açısından ele alınması lazım. Ele alınırsa, eminim ki adil yargılama kuralları bakımından bir ihlal tespiti yapılacaktır diye düşünüyorum.”

[old_news_related_template title="28 Şubat Davası'nda tutuklanan 13 generalin ailesi AYM önünden seslendi" desc="28 Şubat Davası’ndan müebbet hapse çarptırılan ve yaşları 75 ile 91 arasında değişen komutanların eşleri Anayasa Mahkemesi önünde özgürlük istedi: “Sesimize kulak verin, bir an önce başvurumuzu değerlendirin.”" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/15/iecrop/gene_16_9_1660589802-325x160.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/28-subat-davasinda-tutuklanan-13-generalin-ailesi-aym-onunden-seslendi-7310056/"]

[old_news_related_template title="Komutan eşlerinden 28 Şubat mektubu" desc="Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan emekli generallerin eşleri AYM’nin devreye girmesi için vekillere mektup yazdı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/24/iecrop/12cevik_16_9_1642986394-325x160.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/komutan-eslerinden-28-subat-mektubu-6907804/"]

[old_news_related_template title="28 Şubat generallerinin rütbeleri söküldü" desc="Genelkurmay Personel Başkanlığı, 28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli generalin rütbelerinin sökülmesine ilişkin idari işlemin yapıldığını mahkemeye bildirildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/09/11/iecrop/genelkurmay-dha-880_16_9_1521534274_16_9_1631348713-325x160.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/28-subat-generallerinin-rutbeleri-sokuldu-6643148/"]