Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak bugün Ankara’ya geliyor. Suudi Kral 2 gün kalacağı Ankara'nın ardından İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'ne katılmak üzere İstanbul'a gelecek. Suudi Kral'ın Ankara ve İstanbul'da kalacağı otellerde bir ay öncesinden hazırlıkların başladığı sadece otellerde 10 milyon dolarlık harcama yapıldığı öğrenildi. Kral ve heyeti için 500 lüks araç kiralandığı Ankara’da yeterli sayıda araç bulunamaması üzerine İstanbul, Antalya gibi farklı illerden de kiralık Mercedes’ler getirildiği öğrenildi. Suudi Arabistan'ın ekonomik olarak zor günlerden geçtiği bir dönemdeki şaşalı ziyaret dikkat çekti.


[caption id="attachment_1177073" align="alignleft" width="880"] FOTO:Reuters - Suudi Kralı Selman'ın 4 günlük Türkiye ziyareti için servet harcandı.[/caption]

KİŞİYE ÖZEL OTEL DÜZENLEMESİ


Suudi Kralı Abdülaziz için otellerde, “kişiye özel” düzenlemelerin yapıldığı öğrenildi. Suudi Kral'ın heyetiyle birlikte kalacağı otelleri tamamen kapattığı, klozetten yiyeceklerine kadar pek çok ihtiyaç malzemesini de beraberinde getirdiği ortaya çıktı.

[caption id="attachment_1177955" align="alignleft" width="880"] FOTO:SÖZCÜ - Mercedes ve ambulanslar Kral gelmeden 24 saat önce otelinin önünde bekletilmeye başlandı.[/caption]

10 MİLYON DOLAR HARCANDI!


Kralın kalacağı otelde yaklaşık 10 milyon dolarlık masraf yapıldığı son bir aydır sessiz bir şekilde yürütülen 'özel hazırlığın' Kral'a özel olduğu olduğu daha sonra otel katlarının eski haline dönüştürüleceği bildirildi.

500 MERCEDES KİRALANDI


Suudi yetkililer, Kral Selman’ın Türkiye ziyareti öncesinde 500 civarında Mercedes araç kiraladı. Ankara’da yeterli sayıda araç bulunamaması üzerine İstanbul, Antalya gibi farklı illerden de kiralık Mercedes’ler getirildi.

ANKARA VE İSTANBUL'DA ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNACAK


Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud'un Türkiye'ye resmi ziyareti bugün başlayacak. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Kral Selman'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle ve resmi ziyaret kapsamında, 11-13 Nisan'da Ankara'ya geleceği belirtildi. Ziyaret çerçevesinde yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların ele alınacağı kaydedildi. Kral Selman'ın Ankara'daki temaslarının ardından, 14-15 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'ne de katılacağı bildirildi.

[caption id="attachment_1177072" align="alignleft" width="880"] FOTO:DHA - Suudi heyeti Antalya'daki G-20 zirvesinde Mardan Palace'de kalmıştı.[/caption]

G-20 ZİRVESİ İÇİN DE SERVET HARCAMIŞTI


Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Antalya'da yapılan G-20 Zirvesi'ne katılan Suudi Arabistan Kralı Salman ve 1000 kişilik heyeti, 'Dünyanın En Lüks Oteli' ünvanına sahip Mardan Palace'da konaklamıştı. 546 saray odası hazırlanan heyette Suudi Kral geceliği 15 bin Euro'luk Royal Suit Villa'da kalmıştı.

[caption id="attachment_1178619" align="alignleft" width="880"] FOTO:Reuters - Suudi Arabistan 10 yıl aranın ardından ilk kez "dış borç alabileceğini" açıklamıştı.[/caption]

ÜLKE ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR


Suudi Arabistan'ın ekonomik anlamda bunalımda olduğu dönemde Suudi Kralı'nın lüks harcamalardan kaçınmaması da dikkat çekti. Ekonomistlere göre; düşen petrol fiyatlarından dolayı Suudi Arabistan ekonomisi zor günler geçiriyor. Hatta geçtiğimiz ay Suudilerin 10 yıl aradan sonra ilk kez "dış borç almak için" kaynak araştırmasına girdiği açıklanmıştı. Yine Suudi Kralı'nın birçoğu kendi hanedanlığından olan kabinedeki bakanlar ve bürokratlarına "yurt dışı gezilerinde israftan kaçının" uyarısında bulunduğu haberlere yansımıştı.