31 Mart Pazar günü Türkiye’de milyonlarca seçmen önümüzdeki beş yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti. Seçim sonuçları halkımızın takdiridir. Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Her zaman olduğu gibi bu seçimin de kazananları, kaybedenleri, sonuçları günlerce konuşulup, tartışılacak. Belediye Başkan aday listelerine bakıldığında, kadın adaylar erkek adaylara nazaran yine oldukça azınlıkta.

Türkiye'de kadınlar siyasi arenada ilk 1923 yılında Nezihe Muhiddin liderliğinde varlık göstermeye başladılar. Kadınlar, siyasi haklarını resmen kullanabilme olanağını 1930'daki belediye seçimleri ve 1933'teki köy muhtar ve heyetlerine seçilme hakkıyla elde ettiler. Zamanla, her alanda görev almaya başlayan kadınlar, Cumhuriyet'in ilanından 11 yıl sonra, 1934'te seçme ve seçilme hakkını elde ettiler.

Cumhuriyet döneminde, Türkiye'de kadınlar erkeklerle eşit siyasi haklara sahip olduğu halde, siyasetteki aktif katılımları maalesef hep sınırlı olmuştur. Son yıllarda, Türkiye'de kadınların siyasette daha fazla temsil edilmesi ve etkili olmaları yönünde çeşitli adımlar atılmış olsa da kadınların siyasetteki varlığı hâlâ erkeklerinkinden çok daha düşüktür.

***

Türkiye’de 2019’daki yerel seçimlerde 81 ilin sadece 4’ünde kadın Belediye Başkanı seçilmişti. 31 Mart’ta yapılan seçimlerde ise 81 ilin 11’inde kadın Belediye Başkanı seçilmesi, bu defa yüzümüzü biraz güldürdü.

Topluma hizmet etme konusundaki kararlılıkları ve vizyonlarıyla fark yaratan bu kadınlar, eğitimleri, çalışkanlıkları ve liderlik vasıflarıyla dikkat çekiyorlar. Onların başarısı, kadınların her alanda eşit şekilde temsil edilmesi ve hak ettikleri yeri alabilmeleri için umut verici bir adımdır. Bu başarılı örnekler, genç kızlarımız için de iyi birer rol model olacaktır.

Belediye Başkanlık seçimlerini kazanan kadınlarımıza şöyle bir bakarsak;

CHP'de 6 kadın Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak. Tekirdağ’da Candan Yüceer, Edirne’de Filiz Gencan Akın, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce, Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı ve Aydın’da Özlem Çerçioğlu yeni Belediye Başkanları olarak seçildiler.

DEM Partili adaylardan Ayşe Serra Bucak Küçük Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Sofya Alağaş Siirt, Gülüstan Sönük Batman, Hazal Aras Ağrı’da kadın başkanlar olacak.

AKP'li Fatma Şahin ise bir kez daha Antep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

İlçe bazında ise;39 ilçesi bulunan İstanbul’da sadece üç ilçeyi CHP’li kadın Belediye Başkanları aldı. Bakırköy’de Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu, Üsküdar’da Sinem Dedetaş, Maltepe’de Esin Köymen.

25 ilçesi bulunan Ankara’da ise sadece Akyurt’ta, AKP’li Hilal Ayık Belediye Başkanı oldu.

30 ilçesi bulunan İzmir’de 8 ilçede CHP’li kadın Belediye Başkanları kazandı. Çeşme’de Lal Denizli, Foça’da Saniye Fıçı, Karabağlar’da Emine Helil İnay Kınay, Karaburun’da İlkay Girgin Erdoğan, Karşıyaka’da Behice Yıldız Ünsal, Kınık’ta Sema Bodur, Konak’ta Nilüfer Çınarlı Mutlu, Selçuk’ta Filiz Ceritoğlu seçimi kazandı.

Antalya Akseki’de CHP’den İlkay Akca, Korkuteli’de Saniye Caran, İbradı’de AKP’den Hatice Sekmen. Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde de CHP’li Gülşah Durbay, Adana’da Seyhan’da CHP’nin adayı olan Oya Tekin Belediye Başkanlığını aldı. Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinde 22 yaşındaki Bağımsız aday Zeynep Çelik kazandı ve Türkiye’nin en genç kadın Belediye Başkanı oldu.

***

11 ilde seçilen Büyükşehir Belediye Başkanlarını şöyle bir tanıyalım;

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Adalet Bakanlığı bünyesinde hâkim olarak görev yaptı. Türk Telekom A.Ş. ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde hukuk müşavirliği yaptı. 2016 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde 1'inci Hukuk Müşaviri oldu. 2018 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreterlik görevine getirildi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Selçuk Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümü mezunu. Cumhuriyet Halk Partisi 22. dönem CHP Aydın Milletvekili. Parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2009 yerel seçimlerinde Aydın Belediye Başkanı seçilerek, kentin ilk kadın belediye başkanı oldu. 2014 yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 2019 yılında yeniden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Halen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Ankara, Samsun ve Tekirdağ Çerkezköy'de Sağlık Bakanlığı kadrosunda hekim olarak çalıştı. Çerkezköy CUMOK (Cumhuriyet gazetesinin okurları tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu) Kurucu Başkanlığı, Türkiye CUMOK Yönetim Kurulu Üyeliği, Çerkezköy Atatürkçü Düşünce Derneği üyeliği ve yöneticiliği, Kadınlar El Ele Derneği üyeliği, Tabip Odası üyeliği görevlerini üstlendi. 24, 25, 26. ve 27. dönemleri CHP Tekirdağ Milletvekili.Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Almanya'da Köln Üniversitesi- Alman Dili ve Edebiyatı ile Pedagoji mezunu. Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi koordinatörlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde danışmanlık ve meclis üyeliği yaptı. Çocuk ve kadın alanlarında sosyal çalışmacı olarak çalışmalar yürüttü.

Afyonkarahisar Büyükşehir Belediye Başkanı Burcu Köksal İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerine üye. 2007 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. CHP'nin ilk kez merkez belediye başkanlığını kazandığı Afyonkarahisar'da, Burcu Köksal kentin de ilk kadın belediye başkanı.

Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı Bulgaristan Sofya Yüksek İnşaat Mimarlık ve Jeoloji Üniversitesinde Mimarlık mezunu. Aynı üniversitede tezli yüksek lisansını tamamladı. Bilecik Belediye Başkan Yardımcılığı ve Bilecik Belediyesi Başkan Vekilliği yaptı.

Ağrı Büyükşehir Belediye Başkanı Hazal Aras İnönü Üniversitesi İktisat İdari Bilimler Fakültesi Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümleri mezunu. 2004 Yerel Seçimlerde Ağrı DEHAP İl Genel Meclis Üyeliğine seçildi.

Edirne Büyükşehir Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Edirne Barosuna kayıtlı. Edirne Belediyesi Meclis Üyesi, Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği Üyesi, Edirne Belediyesi Meclis Başkan Vekili, Edirne Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanı olarak 5 yıl çalıştı. Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Bölümü mezunu. 2002 seçimlerinde Gaziantep’te ilk kadın milletvekili olarak seçildi. TBMM'de 22, 23 ve 24’üncü dönem milletvekili olarak görev yaptı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı ve 61’inci hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptı. 3'üncü kez Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 

Batman Belediye Başkanı Gülistan Sönük Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu, ancak hangi üniversite mezunu olduğu bilgisine ulaşamadım. 2019 yılında Bekirhan belediye eşbaşkanlığa seçilmiş. 2020 yılından beri kadın çalışmalarında yer alıyormuş.

Siirt Belediye Başkanı Sofya Alağaş, gazetecilik kariyerinin yanı sıra hukuk eğitimi almış olduğu yazılı ancak detay bilgilere ulaşamadım. Siyasette aktif rol üstlenmiş, ayrıca çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif olarak çalışmış.

Belediye başkanı olarak seçilen tüm kadın liderleri kutluyorum. Sizler, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların siyasetteki varlığının güçlü birer simgesi olarak genç kızlarımıza umut veriyorsunuz. Yönetimlerinizde hayata geçireceğiniz projelerle, toplumun her kesimine dokunarak, sosyal adaletin öncüsü olmanızı temenni eiyorum. Başarılarınızın, diğer kadınlara ilham vererek, siyasette ve toplumun her alanında daha fazla kadının yer alması için cesaretlendirici bir örnek teşkil edeceğine yürekten inanıyorum.