Reklamsız Sözcü

Afganistan’da IŞİD’in iki numarası öldürüldü

IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı olarak bilinen Gul Zaman'ın hava saldırılarında yaşamını yitirdiği öğrenildi

android-time 18:07 7 Temmuz 2015
Afganistan’da IŞİD’in iki numarası öldürüldü
IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı olarak bilinen Gul Zaman'ın hava saldırılarında yaşamını yitirdiği öğrenildi

Afganistan İstihbarat Teşkilatı’ndan (NDS) yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinin Açin ilçesinde düzenlenen hava saldırısında, terör örgütü IŞİD’in Afganistan sorumlusunun yardımcısı Gul Zaman öldürüldü. Nangarhar Valiliği Sözcüsü Ahmad Ziya Abdulzai, “Saldırılar militanların bir toplantı için bir araya geldiği sırada düzenlendi. İlk saldırıda 12 militan, ikinci saldırıda 37 militan öldü. Saldırılar dün öğleden sonra meydana geldi” dedi.

Son iki ayda Afganistan’ın doğu bölgesinde IŞİD’in faaliyetlerinin arttığı, örgütün sık sık Taliban ile çatışmaya girdiği belirtiliyor. Afgan hükümeti, IŞİD ile mücadele etmek için planlı çalıştığını ve örgütün ülke için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

Koalisyondan IŞİD'e 'en büyük' hava saldırısı

Koalisyondan IŞİD’e ‘en büyük’ hava saldırısı

IŞİD AFGANİSTAN’DA NE KADAR ETKİN?

IŞİD, Nijerya’dan Pakistan’a kadar birçok ülkedeki İslamcı militanlarla bağlantı kurdu, hatta bazılarının aralarına katılmasıyla, yayıldığı alanı genişletti. Afganistan da örgütün Irak ve Suriye’den sonra faaliyet gösterdiği ülkelerden biri haline geldi. IŞİD’in Afganistan-Pakistan koluna Pakistanlı eski Taliban komutanı Hafız Said Han başkanlık ediyor. Han, Ocak ayında Afganistan ve Pakistan’dan 10 cihatçı komutanla birlikte IŞİD’e biat etti. Her iki ülkeyi de kapsayan grup ‘Horasan vilayeti’ adını aldı.

Afganistan’da ve Pakistan’da çeşitli eylemleri üstlenen grup, 13 Mayıs’ta Karaçi’de bir otobüse Şiileri hedef alan bir saldırı düzenledi.

“IŞİD’in gaz ve petrol tesislerini vuracağız”

ABD’DEN IŞİD’İN KALBİNE BÜYÜK SALDIRI

ABD öncülüğündeki koalisyon, önceki gün terör örgütü IŞİD'in Suriye'deki merkezi Rakka kentine yönelik en büyük hava saldırılarından birini gerçekleştirdi. “Bugüne dek Suriye’de planlanmış en büyük hava saldırıları” olarak nitelendirilen operasyonda, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre en az 22 kişi öldü.

ABD öncülüğündeki Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan koalisyon, Suriye'deki IŞİD hedeflerini 22 Eylül 2014'ten bu yana bombalıyor. Bu hava harekâtları örgütün hem Kobani'yi ele geçirmesini önlemede hem de Tel Abyad'ı kaybetmesinde önemli rol oynadı.

Afganistan'da 49 IŞİD militanı öldürüldü

Afganistan’da 49 IŞİD militanı öldürüldü

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more