Reklamsız Sözcü

İsrail Şam’da füzeyle öldürdü

İsrail'deki en büyük saldırılarından birini gerçekleştiren Hizbullah militanı Samir Kantar, Suriye'nin başkenti Şam'da öldürüldü

android-time 13:38 20 Aralık 2015
İsrail Şam’da füzeyle öldürdü
İsrail'deki en büyük saldırılarından birini gerçekleştiren Hizbullah militanı Samir Kantar, Suriye'nin başkenti Şam'da öldürüldü

Lübnan Hizbullahı’ndan yapılan açıklamada, 53 yaşındaki Kantar’ın, İsrail savaş uçaklarının bombaladığı Caramana’daki evinde öldüğü duyuruldu. İsrail, Şam’daki bir mahalleye düzenlediği hava saldırısında öldürdüğü Kantar’ı, 2008 yılında tartışmalı bir takasla serbest bırakmıştı.


Hizbullah’ın yayın organı El Manar, iki İsrail savaş uçağının Suriye hava sahasını ihlal ederek binayı dört uzun menzilli füzeyle vurduğunu bildirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın yayımladığı fotoğraflarda, Kantar’ın yaşadığı binanın İsrail saldırısının ardından büyük oranda yıkıldığı görüldü. Saldırıda Kantar dışında ölenlerin de olduğu bildirildi.

Suriye basını, saldırıyı bu fotoğrafla duyurduı

İsrail Konut ve İnşaat Bakanı Yoav Gallant, “Bu olayla ilgili herhangi bir doğrulama ya da yalanlama yapmayacağım… Ama Samir Kantar gibi insanların dünyamızın bir parçası olmaması iyi bir şey” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kantar 1979 yılında İsrail’in Nahariya kentindeki bir apartman dairesine düzenlenen saldırıda; Danny Haran, 4 yaşındaki kızı Einat ve bir polisi öldürdüğü gerekçesiyle hapse girmişti. Einat’ı kafasına tüfekle vurarak öldürmekle suçlanan Kantar, küçük kızın çapraz ateşte hayatını kaybettiğini savunuyordu. Olay sırasında Haran’ın eşi ise iki yaşındaki bebeğiyle birlikte döşeme boşluğuna saklanmıştı. Saldırganlar tarafından bulunmaktan korkan anne, ağlayan bebeğini susturmaya çalışırken, yanlışlıkla boğarak öldürmüştü.

Saldırının ardından beş kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Kantar, 2008’de iki İsrail askerinin cenazesi karşılığında serbest bırakılmıştı. Lübnan’da kahraman gibi karşılanan ve bu tarihten sonra Hizbullah içinde hızla yükselen Kantar’a, 2008 yılında Şam’da Suriye lideri Beşar Esad tarafından madalya takılmıştı.

Suriye’deki iç savaşta Esad rejimine destek olmak için bu ülkeye yüzlerce militan gönderen Hizbullah’ın önemli isimlerinden Kantar, Eylül ayında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından terörist ilan edilmişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:0020.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more