Reklamsız Sözcü

Ege’deki mülteci operasyonları artırıldı

AB'nin 3 milyar euroluk desteğinin ardından Ege'deki denetimler artırıldı. 4 günde 3 bine yakın mülteci denizde yakalandı.

android-time 15:16 4 Aralık 2015
Ege’deki mülteci operasyonları artırıldı
AB'nin 3 milyar euroluk desteğinin ardından Ege'deki denetimler artırıldı. 4 günde 3 bine yakın mülteci denizde yakalandı.

Avrupa Birliği’nin sığınmacı akınıyla ilgili 3 milyar euroluk maddi desteğinin ardından Ege Denizi’ndeki denetimler de artırıldı. Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi sahilinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı geçişlerin önlemek için operasyon başlatan jandarma ekiplerinin, son 4 günde yakaladığı kaçak göçmen sayısı 2 bin 933’e ulaştı. Artırılan önlemler nedeniyle Midilli’ye kaçak geçişler yok denecek kadar azalırken, umut yolculuğu sırasında meydana gelen ölümler de önlenmiş oldu.

FOTO:DHA

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı Profesyonel Asayiş Timleri ile Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı Özel Harekat Taburu’nun Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçişleri önlemek amacıyla geçen 1 Aralık Pazartesi günü şafak vakti başlattığı kaçak göçmen operasyonu tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 50 kilometrelik, orman ile kaplı Ayvacık sahillerinde 7 ayrı noktada gerçekleştirilen operasyonda 300 jandarma görev alıyor.

SADECE 4 GÜNDE 2 BİN 933 KAÇAK YAKALANDI

Çanakkale Valiliği’nin bilgisi kapsamında savcılık tarafından 5 Ekim tarihinde başlatılan operasyonda dört günde toplam 2 bin 933 kaçak sahillerde yakalanarak, toplandı. Kaçakları Yunanistan’ın Midilli Adası’na bin dolar karşılığında götürmek isteyen organize suç örgütü üyesi olduğu ileri sürülen 35 kişi gözaltına alındı.

FOTO:DHA

KAÇIŞLAR DURMA NOKTASINA GELDİ

Jandarmanın, 1 Aralık Pazartesi günü başlattığı ve kararlılıkla sürdürdüğü kaçak göçmen operasyonları, Ayvacık sahillerinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı yollardan geçişleri yok denecek kadar azalttı. Ayvacık sahilleri açıklarında her gün onlarca operasyon yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, son 4 günde sadece 2 operasyonda denize açılan toplam 111 kaçağı yakaladı. Ayvacık sahillerine kaçaklar için set çeken jandarma, bu sayede umut yolculuğu sırasında meydana gelen ölümlerin de önüne geçmiş oldu. Bu arada özellikle Behramkale ile Gülpınar Köyü arasında kalan birçok köyde, kaçak göçmenler nedeniyle yaşanan huzursuzluk ve olumsuzluklar da sona erdi. Zeytinliklerinin kamp alanı olarak kullanılması ve tahrip edilmesinden şikayetçi olan köylüler, jandarmanın operasyonları sayesinde rahat bir nefes aldı. Jandarmanın işi sıkı tutması üzerine organizatörlerin kaçak göçmenleri Midilli’ye göndermek için kendilerine yeni güzergahlar aradığı öğrenildi.

ÇANAKKALE KIYILARINDA 73 BİN 634 KAÇAK YAKALANDI

Yılbaşından bugüne kadar jandarmanın, Çanakkale kıyılarında, 1038 ayrı olayda 48 bin 622 göçmen yakaladığı bildirildi. Ayrıca yol kontrollerinde 744 araç içersinde tespit edilen 25 bin 12 kişi ülkelerine geri gönderildi. Aramalarda suç örgütü üyelerinin üzerlerinde ve yanlarında 20 tabanca, 127 mermi, 8 av tüfeği, tüfeklere ait 92 fişek, 126 bot ve 131 bot motoru ele geçirildi. Bu süre içersinde yakalanan 521 organize suç örgütü üyesinden 178’i tutuklandı. (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:4204.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more