Reklamsız Sözcü

Gül “Uyardım” demişti…

Abdullah Gül, Suruç’taki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada “Daha önce dikkat çektiğimiz konular bunlar. Ölenlere başsağlığı diliyorum” demişti.

android-time 20:19 21 Temmuz 2015
Gül “Uyardım” demişti…
Abdullah Gül, Suruç’taki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada “Daha önce dikkat çektiğimiz konular bunlar. Ölenlere başsağlığı diliyorum” demişti.

Gül’ün Ortadoğu ile ilgili “uyarı”larına Erdoğan ne cevap vermişti.

İFTAR YEMEĞİNDEKİ SERT SÖZLER

11′inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan'ın son haftasında İstanbul Dostluk Derneği'nin düzenlediği iftara katılmıştı.

Burada bir konuşma yapan Abdullah Gül, Türkiye’nin Ortadoğu politikasını gözden geçirmesi gerektiğini belirterek “bu kaosun içerisinde hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıyayız” demişti.

Gül’den hemen sonra söz alan Erdoğan ise Türkiye’nin dış politikasının arkasında durmuş ve Gül’e göndermede bulunarak “İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar, nefesleri kesilenler elbette çıktı. Onları oldukları yerde bıraktık ve biz yolumuza devam ettik.” ifadelerini kullanmıştı.

Gül’ün Ortadoğu ile ilgili sözleri şöyleydi:

“Bütün samimiyetimle ve tecrübemle bazı düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum. Her şeyden tabi ki önce sıkıntılı, zor günlerden geçtiğimiz bir malum. Ümit ederim ki bunlar kısa sürede içinde atlatılır. Çünkü Türkiye’nin etrafında olup bitenler, bunların hepsinin neticeleri bizi de yakından etkilendirecek olaylardır. Her şeyden önce İslam ülkelerinin, kardeş ülkelerin, Ortadoğu ülkelerinin, komşu ülkelerin içinde bulundukları acı hepimizin acısıdır. Üzülerek görüyorum ki, maalesef birçok Müslüman ülkenin bel kemikleri adeta kırılmış vaziyettedir. Irak’ın, Suriye’nin… Bunlar şüphesiz ki çok acı vericidir.

Etrafımızdaki yangın, ateş ister istemez bizi de ısıtmakta. Bunun için hepimizin çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Rejimler, hükümetler, siyasetçiler bunlar gelir geçer. Ama eğer devlet parçalanırsa, eğer ülkelerin bütünlüğü giderse esas tehlike buradadır. Maalesef komşumuzda da olanlar budur.

“HİÇ TAHMİN ETMEDİĞİMİZ SÜRPRİZLERLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Açıkçası Ortadoğu Arap politikalarımızı daha gerçekçi bir şekilde gözden geçirmenin faydalı olacağı kanaatindeyim. Bölgede çok başka bir gelişme de söz konusu. Büyük bir kaos ortaya çıkınca, bu kaosun içerisinde hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıyayız. Görüyorsunuz terör örgütleri, terör olayları önü alınamayacak şekilde gelişmeye başladı. Bunların bir kısımları maalesef İslami başlıklar taşıması, İslami motiflerle anılması bütün dünya için ve özellikle de Müslümanlar için çok büyük tehlikeler arz etmekte…”

ERDOĞAN’IN CEVABI

Gül’den sonra söz alan Erdoğan şunları söylemişti:

“İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar çıktı. Onları oldukları yerde bırakıp yolumuza devam ettik.

Ömrünü sadece çelme takmaya, engel çıkarmaya, bozgunculuğa adamış birçok çevre var. Aynı şekilde tüm umudunu darbeye, provokasyona, manipülasyona, iç ve dış vesayet odaklarının baskılarına bağlamış olanlar var. Yürümediler mi Yürüdüler. Cübbeleriyle yürüyenler oldu. Neticesi ne oldu Koskoca bir hiç ve onlar mahcup oldu, onlar mağlup oldu. Halkı arkasına alanlar, halkın çizdiği istikamette gidenler, hakka teslim olanlar galip oldu. Bizse bugüne kadar her ne yaptıksak işte bunlara rağmen yaptık.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more