Reklamsız Sözcü

İstanbul Boğazı’nda Rus provokasyonu!

Rus savaş gemisindeki bir askerin İstanbul Boğazı'ndaki geçişi boyunca omzunda füze taşıdığı görüldü.

android-time 11:39 6 Aralık 2015
İstanbul Boğazı’nda Rus provokasyonu!
Rus savaş gemisindeki bir askerin İstanbul Boğazı'ndaki geçişi boyunca omzunda füze taşıdığı görüldü.

Suriye sınırımızı ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya ile tırmanan gerilimin ardından Boğaz’daki bu görüntüler tepkilere neden oldu. İstanbul Boğazı’ndan geçen Rusya’ya Caesar Kunikov isimli savaş gemisindeki askerlerden biri, geçiş boyunca omzunda taşıdığı füzeyi İstanbul’a yönelterek taşıdı.

“Karadan havaya” kullanılan füzeyi taşıyan asker ve gemi hakkında Rus yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmazken, Boğaz’da kaydedilen bu görüntüler tepkilere neden oldu.

ÇAVUŞOĞLU: PROVOKASYON

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus savaş gemisi Caesar Kunikov’un İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında gemideki bir askerin karadan havaya atılan bir füzeyi boğaz geçişi boyunca omzunda atış pozisyonunda taşımasını provokasyon olarak nitelendirdi.

Çavuşoğlu, “İster Rus ister başka bir milliyetten olsun geçen gemilerin boğazdan nasıl geçeceği bellidir. Bunların geçişine hiçbir tehdit söz konusu değildir. Ancak biz tehdit olarak algıladığımız durumlarda gerekli cevabı veririz. Rus savaş gemisi üzerinde Rus askerinin üzerinde füze ya da benzeri bir şeyi göstererek geçmesi provokasyondur. İnşallah münferit olur doğru bir yaklaşım değildir” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:2307.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more