Reklamsız Sözcü

TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (3)

TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (3)

android-time 16:32 30 Aralık 2015
TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (3)
TBMM`deki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi başladı (3)

GÖRÜŞME SONRASI HALUK KOÇ`TAN AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü Haluk Koç Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun 2 saat 15 dakika süren görüşmesi sonrasında açıklama yaptı. Koç, `En önemlisi herkes her zaman şikayet ediyor. Sayın başbakan da iktidar partisi de genel başkanımız da Türkiye artık 12 Eylül ayıbından kurtulmak zorunda. Birinci sınıf demokrasiye ulaşmak adına 12 Eylül engellemelerinin artık kalkması gerekiyor. Yasal çerçevede yapılaması gereken bir çalışma. Bu konuda bir anlayış birliğine varıldı` diye konuştu.

`KILIÇDAROĞLU, TORBA YASA UYGULAMALARINDAN ŞİKAYETLERİNİ İFADE ETTİ`

Koç, `Sayın Kılıçdaroğlu, torba yasa uygulamalarından şikayetlerini ifade etti` dedi.

`BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA POZİSYONUMUZU KORUYORUZ`

Koç, `Başkanlık sistemi konusunda pozisyonumuzu koruyoruz. herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok` dedi.

`KOMİSYONUN ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMESİ ÖNERİLDİ`

Koç, `İç tüzükle ilgili, TBMM`nin daha etkin çalışabilmesi, yasama gücünün de daha kuvvetlendirilmesi için iktidar partisinin bazı önerileri oldu. Bir iç tüzük çalışması var. Komisyonun çalışmalarına devam etmesi önerildi` diye konuştu.

`CHP AB UYUM YASALARI YAPICI ROLÜNÜ OYNAMAYA DEVAM EDECEK`

Koç, `CHP, AB uyum yasaları vize muafiyeti konusunda yapıcı rolünü oynamaya devam edecek. Tespitleri, uyarıları olabilir` dedi.

`BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA POZİSYONUMUZU KORUYORUZ`

Koç, `Başkanlık sistemi konusunda pozisyonumuzu koruyoruz. herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok. Detaylı bir konuşma olmadı. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilmesi yönündeki görüşlerimizde değişiklik yok. Bir şey gelmediği için açıklamak durumunda değilim. Onu kendisi değerlendirir` diye konuştu.

`ÖZGÜRLÜKÇÜ HER TÜRLÜ VESAYETTEN ARINMIŞ BİR ANAYASA KONUSUNDA GÖRÜŞÜMÜZ VE ÇİZGİMİZ BELLİ`

Koç, `Kişi hak ve özgürlüklerini öne alan demokratik, özgürlükçü her türlü vesayetten arınmış bir çerçeve içerisinde bir anayasa çerçevesinin oluşmasını zaten öteden beri söylüyoruz. Bu çerçevedeki görüşümüz ve çizgimiz belli. Çalışmanın geçen seneki statü kapsamında devam ettirilmesi daha doğru olur` dedi.

`KENDİ İLKELERİMİZİ, ÇERÇEVEMİZİ KORUYORUZ. DİYALOĞA KAPALI DEĞİLİZ`

Koç, `Şimdiye kadar Türkiye`de hükümet olan iktidar partisi ile muhalefetin arasında bir bariyer vardı. Görüşmemezlik vardı. Siyasetin doğası zaman zaman sertleştiği dönemler olur. Paylaşmak diyalog çerçevesini zorlamak demokrasinin temel şartlarından biri. Kendi ilkelerimizi, çerçevemizi koruyoruz. Diyaloğa kapalı değiliz` diye konuştu.

`TUTUKLU GAZETECİLERLE İLGİLİ SAYIN KILIÇDAROĞLU RAHATSIZLIĞINI BİR KEZ DAHA DİLE GETİRDİ`

Koç, `Tutuklu gazetecilerle ilgili sayın Kılıçdaroğlu rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Sayın Başbakan da tutuklu yargılamanın kabul edilemeyeceğini tutuksuz olması gerektiğini zaten daha önce de ifade ettiğini dile getirdi. Bu konuda nasıl bir gelişme olacak onu da hep beraber takip edeceğiz` açıklamasında bulundu.

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – Nursima KESKİN – Hakime TORUN
2015-12-30 16:28:20

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:3330.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more