Reklamsız Sözcü

Yeni pasaportlar için cüzdandan para çıkacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, yeni pasaportlar konusunda SÖZCÜ’ye açıklamalar yaptı

android-time 06:34 10 Mart 2016
Yeni pasaportlar için cüzdandan para çıkacak
Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, yeni pasaportlar konusunda SÖZCÜ’ye açıklamalar yaptı

Dışişleri yeni pasaportlar konusunda SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Schengen uyumlu yeni pasaportlar konusunda AB ile bir proje hazırlamış olduğunu, finansmanını AB’nin karşıladığı bu projenin uygulamasının devam ettiğini, yakında da yeni pasaportlar için ihaleye çıkılacağını bildirdi.

Zeynep GÜRCANLI/ANKARA

Yeni pasaportu, “çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport” olarak tarif eden Koru, “Beş sene önce değişen pasaportlar AB'ye uyumlu denmişti.


Yeni pasaportu, “çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport” olarak tarif eden üst düzey bir Dışişleri yetkilisi “Beş sene önce değişen pasaportlar AB'ye uyumlu denmişti. Şimdi neden yeniden pasaport değişiyor?” sorusuna ise, “O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden ile daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız” diye konuştu. Yetkili, pasaport cüzdan ücretlerinin de vatandaşlar tarafından ödeneceğini , yeni pasaporta geçme sürecinin ise AB tarafından finanse edildiğini bildirdi.

Vatandaşların sadece yüzde 10'u pasaportlu

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'de vatandaşların yaklaşık yüzde 10'unun pasaport sahibi olduğuna ve yurtdışına seyahat ettiklerine dikkat çekiyorlar. Diplomatlara göre, AB ile zorlu süreçten sonra gerçekleştirilecek vize muafiyeti, bu yüzde 10'luk vatandaş diliminin AB'ye kolay kısa süreli seyahat yapabilmesine olanak sağlayacak. Bir Türk yetkili, “Vize muafiyeti psikolojik bariyerin aşılması anlamına geliyor” derken, bir AB diplomatı da SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, en çok vize için hali hazırda başvuran, belge sunan, gerektiğinde kuyruk bekleyen pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının işini kolaylaştıracak. Vatandaşlar, Avrupa ülkelerine kısa süreli turistik ya da iş bağlantısı yapma seyahatlerinde, vizesiz yolculuk yapabilecekler.”

 

Son güncelleme: android-time 15:3611.03.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more