Reklamsız Sözcü

Peşmerge, Kerkük’ün güneyinden her türlü saldırıya hazır olsun!

Irak ordusunun Kerkük'e operasyon başlattığını iddia ediliyor.

android-time 13:53 13 Ekim 2017
Peşmerge, Kerkük’ün güneyinden her türlü saldırıya hazır olsun!
Irak ordusunun Kerkük'e operasyon başlattığını iddia ediliyor.

Fransız haber ajansı AFP, Irak ordusunun Kerkük’e operasyon başlattığını iddia etti. Kürt basınına göre ise peşmerge bazı bölgelerden gönüllü olarak çekildi, çatışma durumu yok. Peşmergeden “kargaşa hali bir felakete dönüşebilir” açıklaması geldi ve “peşmerge Kerkük’ün güneyinden her türlü saldırıya hazır olsun” talimatı verildi. İddiaların ardından Irak ordusundan açıklama geldi. Irak ordusu, Kerkük’e operasyon başlattığı yönünde bazı medya kuruluşlarında çıkan haberleri yalanladı.

AFP haber ajansına konuşan Iraklı bir general, “Haziran 2014’te yaşanan olaylar esnasında Irak ordusunun kaybettiği bölgeleri geri almak için operasyon başladı” ifadesini kullandı. AFP’ye bilgi veren üst düzey generalin ismi açıklanmadı. Öte yandan, Kerkük’e çok sayıda Peşmerge’nin gönderildiği ifade edildi. Reuters haber ajansı bölgeye gönderilen Peşmerge sayısının ‘on binler’ olarak niteledi.

Haziran 2014’te IŞİD’in Irak hükümetine bağlı bölgeleri eline geçirmesinin ardından, bu bölgelerden bir kısmı IKBY yönetimi tarafından geri alınmıştı.

Dün gece büyük hareketlilik yaşandı

Erbil merkezli Rudaw’ın aktardığına göre dün gece Kerkük çevresinde Irak ordusunun yoğun bir hareketliliği gözlendi. Gece boyunca Iraklı güçlerin peşmerge mevzilerine sadece birkaç kilometre mesafede olduğu aktarıldı.

Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birliklerinin Kerkük çevresinde yığınak yapmasının ardından bölgede tansiyonun oldukça yüksek olduğu ifade edilirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesud Barzani'nin oğlu Mansur Barzani silahlanarak Kerkük'e geldi. Arap ve Türkmen komutanlarda Kerkük'e geldi ve adeta Kerkük komutanların güç gösterisi haline dönüştü.

Kuzey Irak yönetimi tarafından Kerkük ile ilgili atılan adımlar çok yakından takip edilirken, ABD ve batılı ülkeler üzerinden Irak yönetimi üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığı öğrenildi.

Peşmerge: Bir felakete dönüşebilir

Peşmerge Genel Komutanlığı’ndan da Kerkük’e olası saldırı açıklaması geldi. Peşmerge karargahından Kerkük’teki durumla ilgili yapılan açıklamada “Kargaşa hali bir felakete dönüşebilir. Peşmerge Kerkük’ün güneyinden her türlü saldırıya hazır olsun” denildi.

Irak ordusu yalanladı

BBC Türkçe’nin haberine göre, ordunun basın biriminin Facebook sayfasından yaptığı açıklamada “Birliklerimiz hâlâ özgürleştirilen bölgeleri inceliyor ve temizliyor. Kamuoyunda kafa karışıklığına yol açan basın kuruluşlarını uyarıyoruz. Herkesi resmi kaynaklardan gelen bilgileri kullanmaya davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Fransız haber ajansı AFP, sabah saatlerinde Irak ordusunun Kerkük’ü geri almak için operasyon başlattığını bildirmişti.

Ajans, kendilerine telefonla bilgi veren ve adının yazılmasını istemeyen bir generalin “Irak ordusu Haziran 2014’te yaşanan olaylar sırasında kaybettiği pozisyonları geri almak için ilerliyor” dediğini belirtmişti.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi de Perşembe günü Kerkük’e saldıracakları iddiasını reddetmişti.

Öte yandan hem Irak ordusu, hem de Peşmerge Kerkük’e asker göndermeye devam ediyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more