Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu?

ABD yönetimi içindeki siyasi gerginlik dolara değer kaybettirerek küresel bazda yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesine neden olurken, Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası net bir tepki gözlenmeyen kurda küresel risk iştahı izlenecek. Dolar/TL 3.55 TL'nin altında seyrediyor.

android-time 09:34 17 Mayıs 2017
Dolar ne kadar oldu?
ABD yönetimi içindeki siyasi gerginlik dolara değer kaybettirerek küresel bazda yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesine neden olurken, Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası net bir tepki gözlenmeyen kurda küresel risk iştahı izlenecek. Dolar/TL 3.55 TL'nin altında seyrediyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile dün yaptığı görüşmede bölgenin geleceğinde silahlı Suriyeli Kürtlere yer olmadığını söyledi, ancak ABD ziyaretinden kısa bir süre önce Trump’ın imzaladığı YPG’ye silah yardımı kararına açık bir eleştiri getirmedi.İki lider dün Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından ortak açıklamada bulunurken, Trump “terörle mücadelede” Erdoğan’ın önemli bir müttefik olduğunu ifade etti.Trump ortak basın toplantısında, “Çok iyi bir ilişkimiz var, daha da iyi hale getireceğiz” dedi.

Trump yönetiminin ziyaretin hemen öncesinde Suriye’de İslam Devleti örgütü ile mücadelede çerçevesinde işbirliği yaptığı Kürt gruplardan YPG’ye Ankara’nın çağrılarına rağmen işbirliğini kesmek bir yana “ağır silahlar verme” kararı Ankara’da tepkiye neden olmuştu.

JAPON YENİ’NE YÖNELİYORLAR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik piyasayı etkileyecek bir açıklama yapılmadığını söyleyerek, “YPG konusu çok gündeme gelmemiş, genel olarak yüzeysel bir görüşme olmuş gibi görünüyor. Diğer taraftan piyasalar Beyaz Saray’daki politik gerginliğin baskısı altında. Trump’ın Rusya’ya istihbarat sağlaması, FBI başkanı konusu ile ABD’deki siyasi gerginlik dolara değer kaybettiriyor ve küresel risk iştahına da olumsuz yansıyor. Genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumlu bir hava yok. Küresel riskten kaçış yatırımcıların altın, Japon yeni gibi güvenli varlıklara yönelmesine neden oluyor” dedi.

Erkan, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu iç ve dış siyasi gündem ile küresel risk iştahının izleneceğini söyleyerek, “Dolar/TL’de 3.55 orta nokta, altında kalırsa kısmı gerilme olabilir” dedi.

ABD borsa vadeli kontratları ve dolar, Trump’ın görevden aldığı FBI eski başkanından eski ulusal güvenlik danışmanı hakkındaki incelemeye son vermesini istediğini belirten haberlerin ardından sert geriledi.

Söz konusu haberler Trump aleyhine hukukun engellenmesi gibi iddiaların gündeme gelip gelemeyeceğine dair soru işaretleri yaratırken, Trump’ın vaad ettiği ekonomiyi destekleyici politikalara siyasetçilerden destek bulamayacağı endişelerine yol açtı.

NEW YORK TIMES’I YALANLADI

Görevden alınan FBI Direktörü James Comey tarafından kaleme alınan raporu gören bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre Trump, Comey’den eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn ile Rusya’nın kurduğu ilişkileri mercek altına alan incelemeye son vermesini istedi.

İlk olarak New York Times’da yer alan habere göre, Trump Comey’i görevden almasının ardından İslam Devleti örgütü hakkındaki gizli bilgileri Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile paylaştı.

Beyaz Saray hızlı bir yazılı açıklamayla New York Times’daki haberi yalanladı.

Dün saat 1810’da 3.5550/3.5555 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5447/3.5465 seviyesindeydi.

Dün aynı saatte 3.7456/3.7479 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.7409/3.7431, 3.9370/3.9384 seviyesindeki euro/TL ise 3.9373/3.9400 seviyesinde.

ABD’de Cuma günü açıklanan ve beklentilerin altında kalan verilerin Fed’in Haziran ayı ardından beklenen faiz artışlarına ilişkin kuvvetli bir sinyal içermemesi gelişmekte olan ülke para birimlerinde iyimserliğe neden olmuş, dolar/TL de yönünü aşağı çevirmişti.

Yurtiçi tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.58, valörde son işlemde yüzde 10.64 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.55 oldu.

REUTERS

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more