Reklamsız Sözcü

İzmirli şirket, İngiliz devini satın aldı

İzmirli Anatolia Tarım Ürünleri, İngiliz devi Whitworths’u satın aldı.

android-time 11:12 17 Mayıs 2017
İzmirli şirket, İngiliz devini satın aldı
İzmirli Anatolia Tarım Ürünleri, İngiliz devi Whitworths’u satın aldı.

Türkiye'nin ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm başta olmak üzere Türk kuru meyve sektörünün güçlü oyuncularından Anatolia Tarım Ürünleri, İngiliz devi Whitworths Limited'i satın aldı.

Anatolia Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, İngiltere'nin köklü ve önde gelen gıda şirketlerinden Whitworths Limited'i satın almaları sonrasında, Anatolia Tarım Ürünleri'nin kuru meyve, kuruyemiş ve bakliyat sektörlerinde Avrupa'nın en büyük işleme ve paketleme firmalarından biri pozisyonuna geldiğini söyledi.

1886 YILINDA KURULDU

Whitworths Ltd.'nin marka bilinirliği ve Anatolia'nın uluslararası pazarlardaki tecrübesi bir araya getirilerek üreticiden nihai tüketiciye güvenilir ve geniş kapsamlı bir tedarik zinciri oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Öz, “1886 yılında İngiltere'de kurulan Whitworths 40 yıla yakın bir süredir Anatolia'nın kuru meyve sektöründe önemli bir müşterisi ve aynı zamanda iş ortağı idi. Merkezi Irthlingborough, Northamptonshire'de bulunan firmanın yaklaşık 450 çalışanı var. 150 milyon Sterlin ciroya sahip olan Whitworths Limited pazar payı ve ciro bazında İngiltere'de alanında lider konumda. Anatolia, kuru meyve sektöründe kökleri 1965 yılına dayanan ve yaklaşık 300 çalışanıyla İzmir Kemalpaşa'da faaliyet göstermekte olan bir firma. İngiltere ve Avustralya'daki market zincirleri başta olmak üzere Japonya, Kanada, Almanya ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihracat yapmakta” diye konuştu.

‘İNGİLTERE DIŞINA DA AÇILACAĞIZ’

Satın alma işlemi sonrasında Whitworths Limited'in İngiltere dışındaki pazarlarda da büyümesini planladıklarını dile getiren Öz, şöyle konuştu:

“Anatolia'nın Türkiye'deki paketleme-işleme altyapısı sayesinde mevcut müşterilerinin taleplerinin de çok daha iyi bir şekilde karşılayacağız. İki firmanın güçlerinin birleşmesi bir sinerji ortaya çıkaracak.”

İHA

Son güncelleme: android-time 11:2517.05.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more