Reklamsız Sözcü

Yurtdışına yatırım için 23 milyar gitti

Geçen yıl Türk şirketleri, yurtdışına 6.5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Yurtdışı yatırımlarını artıran Türk işadamlarının en çok tercih ettiği bölgeler ise Amerika ve Avrupa oldu.

Taylan BÜYÜKŞAHİN
android-time 09:45 18 Mayıs 2017
Yurtdışına yatırım için 23 milyar gitti
Geçen yıl Türk şirketleri, yurtdışına 6.5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Yurtdışı yatırımlarını artıran Türk işadamlarının en çok tercih ettiği bölgeler ise Amerika ve Avrupa oldu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Bain&Company işbirliği ile hazırladığı Yurtdışı Yatırım Endeksi raporunu açıkladı. Endekste, Türk yatırımcıların yurtdışına doğrudan yatırımları, yaptıkları satın almalar ve birleşmeler ele alındı. DEİK'in yayınladığı rapora  göre, Türk şirketlerinin yurtdışı yatırımlarına olan ilgisinin arttığı gözlendi. Endeksin sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl Türk şirketleri yurtdışına 2.8 milyar dolarlık sıfırdan yatırım, 3.7 milyar dolarlık da birleşme ve satın alma yaptı. Böylece toplam yatırımlar, 6.5 milyar doları (23 milyar 140 milyor lira) buldu. 2015 yılında yurtdışında yapılan sıfır yatırım 2.4 milyar dolar, birleşme ve satın alma yatırımları ise 3.5 milyar dolar düzeyinde kalmıştı. 2016'da sıfırdan yatırım adedi de 85 olurken, 40 birleşme ve satın alma yapıldı.

Önceki yıla kıyasla endekste yüksek gelirli ülkeler sınıfında ABD ve orta gelirli ülkeler sınıfında Çin liderliğini korurken; düşük gelirli ülkeler sınıfında ise Azerbaycan ilk sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri ise cazibesini koruyor. İngiltere ve Rusya önceki seneye göre yükselişte. Endekste ABD 100 üzerinden 72 puanla ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla Almanya 67, İngiltere 65, Hollanda 64 ve İsveç 62 puanla takip etti.

15 YILDA 10 KAT ARTTI

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, yurtdışı yatırımların son 15 yılda 10 kat arttığını ve artış trendinin de yükselerek sürdüğünü belirtti. Vardan, “Bir yandan yeni ve ileri teknolojilerde yabancı firmaları ülkemize çekmeye çalışırken, diğer yandan da firmalarımızın yatırım yapmasının uygun ve kârlı olduğunu düşündüğümüz ülkelere gitmeleri yönünde öneriler geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. Polonya, Macaristan ve Romanya'nın son yıllarda yatırımda tüm dünyanın gözdesi olduğunu ifade eden Vardan, Türkiye'den de bu ülkelere kayış olduğunu aktardı. Afrika ve Asya'daki Türk yatırımlarının istenilen seviyede olmadığını dile getiren Vardan, bu bölgelerde önemli fırsatların olduğunu ve değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

28 MILYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILDI

DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Volkan Kara, Türk şirketlerinin 2007-2016 yılları arasında yurtdışında 28 milyar dolarlık birleşme ve satın alma yaptığını söyledi. Son 3 yıldaki yurtdışına sıfırdan yatırım tutarının ise 8 milyar dolara ulaştığını ifade eden Kara, Türk şirketlerinin yeni coğrafyalardaki fırsatları takip etmesi gerektiğini vurguladı. Kara, “Başta Balkan ülkeleri ve komşu coğrafyalar olmak üzere, organik bağı olan ülkeler ve politik ilişkilerin hareketlendiği ülkeler öne çıktı. Üretim, turizm, altyapı, enerji, gıda ve perakende ise en fazla yatırım yapılan sektörler oldu” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more