Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Homofobi Karşıtı’ yürüyüşe valilikten yasak
‘Homofobi Karşıtı’ yürüyüşe valilikten yasak
Ankara Valiliği'nden "Homofobi Karşıtı" gösteriye "toplumsal duyarlılık" yasağı
Yaşam 20 Mayıs 2016 - 12:04

Ankara Valiliği, Kaos GL Derneği’nin her yıl düzenlediği “Homofobi Karşıtı” gösterisine “bir takım toplumsal duyarlılıkları olan kesimlerin tepki göstereceği” gerekçesiyle izin vermedi.

1

HOMOFOBİ KARŞITLIĞI UYGUN DEĞİL!

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar tarafından düzenleme kuruluna gönderilen yazıda Hayriye Kara başkanlığında oluşturulan 7 kişilik düzehnleme kurulunun Valiliğe başvurarak 22 Mayıs 2016 Pazar günü saat 15.00 – 18.00 saatleri arasında Kurtuluş Kavşak’tan Kolej Meydanı’na kadar yürüyerek “Homofobi Karşıtı” adı altında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek istendiği belirtildi. Yazıda Ankara İl Emniyet Müdürlüğünden alınan 17 Mayıs 2016 tarihli yazıda “Kolej Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan açık hava toplantısının, bir takım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplantıya katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceğinin bildirildiği” belirtildi.

Valilik yazısında bu nedenle İl İdaresi Kanunu ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre “Homofobi Karşıtı” gösterinin düzenlenmesinin uygun görülmediği ifade edildi. Kaos GL Derneği ise valiliğin yasaklama kararına karşı idare mahkemesine dava açacağını belirtti.