Brunson skandalında çarpıcı iddia: Hiçbir şeyden haberi yok

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Başkan Donald Trump ve yardımcısı Mike Pence'in "rahip Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'yi geniş yaptırımlar uygulamakla tehdit ettiği" açıklamalarından haberinin olmadığı iddia edildi.

Brunson skandalında çarpıcı iddia: Hiçbir şeyden haberi yok

Amerikan NBC News’e konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Brunson konusunda “hassas müzakerelere” dahil olmasına rağmen Bakan Pompeo’nun, Trump ve Pence’in açıklamaları karşısında “gafil avlandığını” öne sürdü.

Diğer taraftan Amerikan BuzzFeed haber sitesi ise yaptırım tehditleriyle Brunson davasında Türkiye’deki yargı sistemine müdahale etmeye çalışan Kongre üyelerinin, Pence ve Trump’ın Türkiye’ye yönelik açıklamalarını daha önce onlarla paylaşmadığını söylediği iddiasında bulundu.

BuzzFeed haberinde, Demokrat bir Kongre üyesinin danışmanlarından biri ise Trump’ın Kongreden Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırımları konusunda muafiyet talep ettiğini ancak Kongreye sert görünmek için böyle bir açıklama yaptığını ileri sürdü.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD, büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan papaz Andrew Brunson’ın uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye’ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkan Yardımcı Mike Pence de Dışişleri Bakanlığı’nda katıldığı bir programda, NATO ittifakının üyesi Türkiye’ye aynı tehdidi yöneltmişti. Pence, “Türkiye, Brunson’ı derhal serbest bırakmaz ve evine göndermezse ABD bu masum inanç adamı serbest kalana kadar Türkiye’ye önemli yaptırımlar uygulayacak” demişti.

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen Brunson’ın tutukluğu, “sağlık sorunları” dikkate alınarak ev hapsine çevrilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...