Fıat’tan 100. yılı kutlama sözü

Ömer M. Koç “50 sene önce başlayan işbirliğimiz sanayi devi yarattı” derken Fiat Başkanı söz verdi: “2068’de 100 yıllık başarımızı kutlayacağız.”

Fıat’tan 100. yılı kutlama sözü

1968 yılından bu yana Türk otomotiv sektörüne yön veren Tofaş, 50'nci yılını, İstanbul'da düzenlenen bir davetle kutladı. Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç'un ev sahipliğinde düzenlenen geceye Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, Tofaş Yönetim Kurulu Üyesi ve FCA EMEA Başkanı Alfredo Altavilla, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu'nun yanı sıra Koç Topluluğu ve Tofaş'ın üst düzey yöneticileri, Tofaş bayi ve tedarikçileri, iş ve cemiyet dünyasının önemli isimleri katıldı.

EN UZUN SOLUKLU ORTAKLIK

FCA Başkanı John Elkann, davette yaptığı konuşmada, “1960'lı yılların sonlarında, büyükbabam Giovanni Agnelli'nin başkanlığında Fiat, otomotiv alanında güçlü ve güvenilir bir yerel ortak ile güçlerini birleştirerek, Türkiye gibi yeni piyasalara açılma fırsatı arıyordu. O gün Koç Ailesi ile kurulan, üç nesilden fazla bir süreye yayılan bu işbirliği, grubumuzun tarihindeki en uzun soluklu ortaklık olmuştur” dedi. Elkann, Mustafa V. Koç'u da özellikle anmak istediğini belirterek, “Bugün elde ettiğimiz kazanımlar onun sorumlu, sağlam ve sürdürülebilir şirket inşa etmekteki vizyonunu ve devam eden çabasını da yansıtmaktadır” diye konuştu.

GELECEK 50 YIL YENİ BAŞLANGIÇ

Elkann, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sağlam ortaklığın gelecekte de iyi bir şekilde devam edeceğine eminim. Tofaş sadece öncü, tam gelişmiş bir üretim merkezi olarak değil, aynı zamanda son teknolojiye sahip Ar-Ge merkezi ile de etkileyici kabiliyetini ortaya koymaktadır. Ben bundan sonraki 50 yılı yeni bir başlangıç olarak görüyorum. 2068 yılında ortaklığımızın 100 yıllık başarısını kutlayacağımıza eminim.” Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç da, “Kurucumuz Vehbi Koç'un ‘Türk insanını otomobil  sahibi yapma' vizyonu ile Tofaş'ın temelleri atıldı. Şirketimiz, 50 yıllık yolculuğu boyunca, ülkemizin otomotiv sektörünün gelişiminde önemli rol oynadı. Uluslararası pazarlarda sunduğu araçlarla da ülkemizi küresel ölçekte başarıyla temsil ediyor. 50 sene önce Fiat Yönetim Kurulu Başkanı Giovanni Agnelli ile başlayan işbirliğimiz, bugün Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş'ı yarattı” dedi. Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu ise “Bundan sonraki amacımız, ilk 50 yılımızda yakaladığımız sürdürülebilir başarıyı, müşterileri için değer üreten, çalışanlarının ve iş ortaklarının parçası olmaktan gurur duydukları bir ‘küresel şirket' olarak devam ettirmek” dedi.

SANAYİ DEVİNE DÖNÜŞTÜ

TOFAŞ'ın bugün en kuvvetli dönemini yaşadığına dikkat çeken Ömer M. Koç, şunları söyledi: “Tofaş, FCA'in Avrupa'daki önemli üretim merkezlerinden biri oldu. Gelişmiş Ar Ge merkezinin gücüyle, hem otomobil hem de ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olarak, Türkiye'de diğer üreticilerden farklı bir konuma ulaştı. Yarattığı dış ticaret fazlası ve istihdamla ülkemize ve Türkiye otomotiv endüstrisine önemli katma değer sağlayan bir sanayi devine dönüştü. Tofaş'ın 50'nci yılını böylesi başarılarla idrak ediyor olması bizler için büyük bir gurur vesilesi. Bundan sonra da büyümesini başarıyla sürdüreceğine inancımız tamdır.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...