Bakireler Anıtı iki kere ortada kaldı

Maltepe’de 65 yıl önce Sürreya Paşa plajının 50 metre açığında yer alan bir kayalık üzerine yaptırılan Bakireler Anıtı, bugün denizden 600 metre uzakta yol kenarında kaderine terk edilmiş halde. Belediyenin duyurduğu proje için ise henüz adım atılmadı

Bakireler Anıtı, Osmanlı Hava Kuvvetleri'nin kurucusu Süreyya İlmen tarafından Süreyya Plajı'nın ve Maltepe'nin sembolü olması için yaptırıldı. 1953'te açılan anıt sahile dolgu yapılması üzerine karada kaldı.

bakireler8802

Geçmişte Sürreya Plajı’nın müdavimleri anıta yüzerek ulaşır, güneşlenir, gölgesinden de yararlanıp mola verirlerdi. Bir zamanlar yanından balıkçı teknelerinin geçtiği anıt şu anda bir alışveriş merkezine ve otoparka komşu.

 

bakire5
Yoğun kentsel yapılaşma arasında gözden kaybolan anıtın ortasında bulunan kadın heykeli de geçmişte parçalanmıştı.

eskiyeri

Sürreya Plajı’nda karadan 50 metre uzakta bulunan Bakirelet Anıtı, deniz doldurularak oluşturan Maltepe Orhangazi Parkı projesinin hayata geçirilmesiyle denize 600 metre uzaklıkta….
simdiki
Maltepe Belediyesi “Bakireler Anıtı Ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Projesi” hazırlayıp anıtı havuz içine alarak koruma altına alacağını duyurmuştu. Aynı zamanda Maltepe Belediyesi’nin logosu olan anıt ile ilgili henüz bir adım atılmadı. Defalarca boyanan ve tamirat gören anıt, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edilmeye devam ediliyor.

bakirelerbelediye

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...