Sözcü Plus Giriş

Zindaşti’yi bırakan hakimlik Kavurmacı’yı da bırakmış!

Zekeriya Öz’ün prensi, uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti’yi serbest bırakan İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Mayıs 2017’de de Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Kavurmacı’yı tahliye ettiği ortaya çıktı. Savcı Ercan Devrim iki dosyada da ‘serbest bırakma’ kararına itiraz etmiş.

Aytunç ERKİN
Güncellenme: 06:49, 23/10/2018
Zindaşti’yi bırakan hakimlik Kavurmacı’yı da bırakmış!

SÖZCÜ'nün pazar günü gündeme getirdiği, FETÖ'cü eski savcı Zekeriya Öz'ün gizli tanığı, uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti ve 3 adamının tahliye edilmesiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. 19 Ekim Cuma günü Zindaşti'nin avukatı ‘tutukluluğun incelenmesi' için İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Başvuruyu değerlendirilen 5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan, Zindaşti ve 3 adamı hakkında ‘tahliye' kararı verdi. Bunun üzerine tutuklular gece saat 23.30 sıralarında Silivri Cezaevi'nden çıktı. Soruşturma Savcısı Ercan Devrim karara itiraz etti. Dosyayı ele alan İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimi tekrar tutuklama kararı çıkardı. Ancak Zindaşti ve adamları kayboldu. Şimdi gelelim Zindaşti'yi serbest bırakan 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne.

SAVCI DEVRİM İTİRAZ ETTİ

Tarih 5 Mayıs 2017: TUSKON'a yönelik FETÖ soruşturmasında tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Kararı veren ise Zindaşti'yi tahliye eden 5. Sulh Ceza Hakimliği. Savcı Ercan Devrim'in tahliyeye itiraz ettiği ancak üst hakimliğin itirazı reddettiği belirlendi.

Tarih 10 Mayıs 2017: Nedim Şener, Posta Gazetesi'nde yayımlanan “Kavurmacı'ya 20 dakikada tahliye” başlıklı yazısında şu iddialarda bulundu: “13 Nisan'da İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ercan Devrim, Kavurmacı'nın da sanık olduğu TUSKON iddianamesini tamamlayıp onay için Başsavcılığa gönderdi. 18 Nisan'da Kavurmacı'ya ait 2005'te ‘epilepsi', 2009'da, ‘uyku apnesi', 2010'da, ‘Hipoglisemi' raporları kabul edildi. Avukatlar, Kavurmacı'nın tahliyesi için hemen girişimde bulunacaklarına 13 gün bekleyip resmi tatil olan 1 Mayıs'ta adliyeye başvurdu. 3 Mayıs'ta da 5. Sulh Ceza Nöbetçi Hakimi ısrarla dosyayı talep etti. UYAP kayıtlarına göre dosyanın nöbetçi hakimliğine ulaşmasından 20 dakika sonra Kavurmacı için tahliye kararı verildi.”

Ömer Faruk Kavurmacı tutuklu yargılanıyor.

Ömer Faruk Kavurmacı tutuklu yargılanıyor.

HAKİMLİK İÇİN SUÇ DUYURUSU

Tarih 14 Mayıs 2017: Fetullahçı Terör Örgütü İle Sivil Mücadele Platformu ve Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ömer Faruk Kavurmacı, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği ve raporu veren doktor hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda şöyle denildi: “… Hakimin nöbet günü geldiğinde şüpheli Kavurmacı adına tahliye talebinde bulunulduğu… Şüphelinin hastalığı devam ediyormuş ve ölümcüllük arz ediyormuş gibi karar verildiği yerleşen kanaattir.”

Naci Şerifi Zindaşti 20 Nisan 2018 tarihinde tutuklanmıştı,

Naci Şerifi Zindaşti 20 Nisan 2018 tarihinde tutuklanmıştı,

DOSYASINDA YOK YOK!

Ergenekon kumpasında dönemin savcısı Zekeriya Öz'ün gizli tanığı “Terazi” kod adlı uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti'nin, halen FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu olan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz ile 2007-2013 arası zaman diliminde 30 kez bir araya geldikleri, telefonlarının aynı bazda sinyal verdiği tespit edildi. 20 Nisan 2018'de tutuklanan Zindaşti, ile ilgili soruşturma dosyasında şu iddialar var: Uluslararası uyuşturucu kaçakçısı ve İstanbul, Panama, İran, Dubai hatlarındaki 4 ayrı cinayetten sorumlu tutuluyor. Naci Şerifi Zindaşti'nin FETÖ'nün üst düzey yöneticisi, Samanyolu TV'nin yönetim Kurulu Başkanı, Bank Asya Yönetim Kurulu üyesi Ali Çelik ile 2006-2014 tarihleri arası 114 kez telefon görüşmesi yaptığı, FETÖ'nün yargıdan sorumlu imamı Ahmet Can ile 28 kez, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Hukuk Müşaviri Osman Karakuş ile 1 kez, örgütün Yunanistan imamı Recep Uzunal ile ise 111 kez telefon görüşmesi yaptığı belirlendi.