Sözcü Plus Giriş

Çekmeköy’de düşen helikopterin UH-1 tipi olduğu açıklandı

İstanbul Çekmeköy'de düşen ve 4 askerimizin şehit olduğu helikopterin daha önce 26 Kasım'da düşen helikopterle aynı tipte olduğu belirtildi. Amerikan Bell firması tarafından üretilen UH-1 tipi helikopterin arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandığı öğrenildi.

20:02 -
Çekmeköy’de düşen helikopterin UH-1 tipi olduğu açıklandı

Akşam saatlerinde Çekmeköy’de bir askeri helikopter düştü ve 4 asker şehit oldu. Kazada askerlerimizin kullandığı helikopterin, ABD’li Bell firmasının UH-1 modeli olduğu öğrenildi.

26 Kasım 2018’de düşen ve 5 askerimizin şehit olmasına neden olan kazada da UH-1 tipi helikopterin kullanıldığı biliniyordu.

Düşen helikopterin tipiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı da, “İstanbul / 4'üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopterimiz, henüz bilinmeyen bir nedenle Çekmeköy’de kaza kırıma uğramıştır. Kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABERİstanbul'da askeri helikopter düştü! Belediye Başkanı Erdem: 1 asker şehitİstanbul'da askeri helikopter düştü! Belediye Başkanı Erdem: 1 asker şehit

BELL UH-1 NEDİR?

Bell firması tarafından üretilen askeri amaçlı taşıma helikopteri. UH-1 Iroquois adıyla bilinir. Türkiye’de halk arasında Pat Pat olarak anılır. İlk başta askeri amaçlarla üretilmiş bir helikopter olsa da beklenenden çok daha büyük bir ilgi görmüş ve sivil amaçlar için de kullanılmıştır. Dünyanın en “ünlü” helikopterlerinden biri olmakla birlikte artık kullanım devrini yavaş yavaş kapamaktadır.

UH-1’in iskelet yapısı Bell Model 204’e dayanır. Helikopter arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İlk uçuşunu 22 Ekim 1956’da yapan UH-1’ler 1959 yılında Amerikan Ordusu’nun hizmetine girmişlerdir. “Tüm zamanların En İyi Helikopterleri” belgeselinde, en iyi helikopter seçilmiştir.

İLGİLİ HABER21 yılda 6 helikopter düştü! En son 5 asker şehit olmuştu21 yılda 6 helikopter düştü! En son 5 asker şehit olmuştu

UH-1’ler başarılı Bell helikopterleri serisinin öncüsüdür. Vietnam Savaşı’nda kullanılmak üzere tasarlanan UH-1B modelinde kabin, 9 asker veya 3 sedye alacak şekilde genişletilmiştir. Vietnam Savaşı’nda üretiliş maksatlarının dışında piyadelere yer desteği verme ve keşif görevlerinde de kullanılmışlardır. Bu yüzden çok yüksek kayıplar vermişlerdir: ölen pilot sayısı 2.002 iken kaybedilen helikopter sayısı yaklaşık olarak 5.000 adettir.

2004 yılında Amerikan Ordusu bütün UH-1’leri UH-60 Blackhawk(Karaşahin)’larla değiştirmiştir. 2004 yılından sonra Amerikan Ordusu sadece şu dört helikopteri kullanacağını açıklamıştır:AH-64 Apache, CH-47 Chinook, OH-58 Kiowa ve UH-60 Blackhawk.Amerikan ordusunda UH-1’lar hala eğitim amacıyla ve hava ambulansları olarak kullanılmaktadır. Avustralya Ordusu da birkaç yıl önce son UH-1 helikopterini yaptığı bir törenle emekliye ayırmıştır.

Son güncelleme: 20:29 11.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more