Sözcü Plus Giriş

Bodrum’da RES’e iptal kararı

Muğla, Bodrum'da kurulum çalışmaları devam eden Geriş RES (Rüzgar Enerji Santrali) projesinde Muğla 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın açtığı yürütmeyi durdurma talebini kabul eden mahkeme, proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkılmasına karar verdi.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
08:44 -
Bodrum’da RES’e iptal kararı

Borum Yalıkavak İnlikaya Mahallesi, Karakuzu ve Geriş Mevkiinde kurulum çalışmaları devam eden Rüzgar Enerji Üretim A.Ş.’ye ait Geriş RES projesiyle ilgili Muğla 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma ve inşa edilen yapılan yıkımına karar verdi.

YIKIM SÜRECİ BAŞLADI

Bodrum Mimarlar Odası, RES projesinin durdurulması için Muğla 2. İdare Mahkemesine dava açmıştı. TMMOB’dan yapılan açıklamada mahkeme kararı şöyle duyuruldu; “Bodrum’da yapılmak istenen Geriş RES projesinin iptali istemiyle odamız tarafından açılan davada Muğla 2. İdare Mahkemesi, öne sürdüğümüz itirazları haklı bularak projenin iptal edilmesine karar vermiş olup proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkım süreci başlamıştır” şeklinde açıklama yaptı.
bodrum-res

ŞİMDİ NE OLACAK?

TMMOB Bodrum İlçe Kordinasyon Kurulu Sekreteri Şahabettin Doğan yaptığı açıklamada; “Yargının sonucuna zaten başından bu yana inanmıştık. Ama maalesef ülkemizde yasa tanımazlık bir takım yatırımlar hayata geçiriliyor. Bu da onlardan birisi. Yıkılacak mı, iptal mi olacak? İkisinin de olacağını sanmıyorum. Bence yapanın yanına kar kalacak. Sevinmem mi gerekir yoksa ağlamam mı gerekir onu bile kestiremiyorum, değişik duygular içindeyim. Yıkım kararı veren belediye bile belli gerekçelerle yıkımı yapamadı. ‘Bina içinde enerji kesilmediği için yıkımı yapamıyoruz’ dediler. İyi de bina içindeki enerjiyi kesmek o kadar zor muydu? Elde mahkeme kararı vardı. Bekleyip göreceğiz” dedi.

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more