Maltepe’de son durum! Sayıma ara verildi

İstanbul Maltepe'de 400 sandıktaki sayımın iptalinin ardından oy sayımı bu sabah 12 yerine 2 kurulla yeniden başladı. Toplamda 576 sandık sayılacaktı. Ancak YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptal yönündeki kararını kaldırdı. YSK ayrıca ilçe seçim kuruluna "İstediğin kadar sayım kurulu oluşturabilirsin" dedi. Yani daha önce ikinci kez sayılan 400 sandık üçüncü kez sayılmayacak. 176 sandığın sayımına başlayan iki kurul gece saatlerinde kadar 45 sandığın sayımını daha tamamladı. Gece saatlerindeyse sayıma ara verildiği ve kalan 131 sandığın sayımına sabah 08:30'da devam edileceği belirtildi.

Maltepe’de son durum! Sayıma ara verildi

İstanbul Maltepe’de oy sayımının iptalinin ardından oy sayımı bu sabah yeniden başladı. AKP ve MHP’nin itirazı üzerine sayım yapan kurul sayısı 12’den 2’ye düşürüldü. İşlemler saat 10:00’da başladı.
Kurul, AKP ve MHP’nin itirazı üzerine daha önce iki kez sayılan 400 sandıkla beraber 576 sandığı sayacaktı.

İşte YSK Başkanı Sadi Güven imzalı o karar…

YSK’DAN SON DAKİKA KARARI: 400 SANDIK SAYILMAYACAK

Ancak YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptal yönündeki kararını kaldırdı.  YSK ayrıca Maltepe İlçe Seçim Kuruluna, ‘yeni sayım kurulu oluşturma yetkisi’ de verdi.
Bu karara göre 176 sandığın ardından işlemler sonuçlanacak. Maltepe İlçe Seçim Kurulu sayımın hızla bitmesi için yeni sayım kurulları da oluşturabilecek.

SON DURUM:131 SANDIK KALDI

Saat 23.21 itibariyle sayılmayan 131 sandık kaldı. Sabahtan beri sayım işleminde iki kurul çalışıyor. İlçe seçim kurulu sayım işlemini 12 kurula çıkarmak için il seçim kuruluna yazı yazdı.

SAYIMA ARA VERİLDİ

İl seçim kurulunun bu talebe olumlu yanıt vermesi beklenirken yeni bir gelişme daha yaşandı. İlçe Seçim Kurulu oy sayımına ara verdi, oy sayımına sabah 08:30’da devam edileceği belirtildi.

Muharrem İnce: Seçime katılmak serbest, kazanmak yasak İlginizi Çekebilir Muharrem İnce: Seçime katılmak serbest, kazanmak yasak