Sözcü Plus Giriş

Olağanüstü itiraz nedir? Seçimlere olağanüstü itiraz durumunda neler olur?

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun zaferi ile tamamlanan seçim sonuçlarına dair AKP’nin itirazları devam ederken olağanüstü itiraz nedir sorusu da birçok vatandaş tarafından merakla inceleniyor. Merak edilen soru "olağanüstü itiraz” nedir?

08:16 -
Olağanüstü itiraz nedir? Seçimlere olağanüstü itiraz durumunda neler olur?

Ekrem İmamoğlu İstanbul’un yeni belediye başkanı oldu ve mazbatasını aldı. Seçim sonuçlarına dair AKP’den gelen olağanüstü itiraz hakkımızı kullanacağız açıklamasıyla beraber, olağanüstü itiraz nedir sorusu merak konusu oldu. YSK, AKP’nin önceki itirazını reddetmişti. Peki olağanüstü itiraz nedir?

OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ NEDİR?

Olağanüstü itirazı 298 sayılı Kanun’un 130. Maddesinin 2. fıkrası düzenliyor.

Madde şöyle:

Seçim Sonucuna Etki Eden Olay Ve Durumlar Sebebiyle Olağanüstü İtiraz

Siyasi partilerin il başkanları, genel merkezleri veya bağımsız aday tarafından tutanağın (mazbatanın) düzenlenmesinden sonra 7 gün içinde seçimin sonucuna etki eden olaylar ve durumlar sebebiyle yapılan itirazlar, seçimin sonucu hakkında kesin karar verme yetkisine sahip olan kurullarca, seçimin neticesine etkili görüldüğü takdirde, alt kademelerce verilen kararların kesin veya kesinleşmiş olması veya kurullara derece derece ve müddeti içinde başvurulmamış olması, bu itirazın incelenmesine ve reddine sebep teşkil etmez.

sandık sözcü ile ilgili görsel sonucu

MHP'NİN KARS SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZINA YSK'DAN RET

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP'nin Kars'taki il belediye başkanlığı seçimlerinin iptali için yaptığı itirazı reddetti.

MHP, Kars'ta 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde il belediye başkanlığı seçimlerinin iptali ve seçimin yenilenmesi için YSK'ye itirazda bulunmuştu.
YSK, MHP'nin itirazını reddetti.

Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı Çetin Nazik, Merkez İlçe Seçim Kurulu'na da itirazda bulunmuştu. Merkez İlçe Seçim Kurulunun itirazı kabul etmesi üzerine 167 sandıkta yapılan sayımda, kentte kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını kazanan HDP adayı Ayhan Bilgen 12 bin 192, MHP'li aday Nazik ise 10 bin 954 oy almıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more