Sözcü Plus Giriş

Binali Yıldırım’ı YSK değil kendi partisi yanıltmış!

Binali Yıldırım'ı 31 Mart gecesi şaşırtıp 'zafer konuşması' yaptıran verilerin, AA'dan değil, bizzat kendi partisi AKP'den geldiği anlaşıldı.

16:39 -
Binali Yıldırım’ı YSK değil kendi partisi yanıltmış!

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım 31 Mart gecesi saat 23:30 sıralarında partisinin İstanbul İl Başkanlığı binasında kameralar karşısına geçmiş ve “Şu saat itibariyle İstanbul'da seçim sayımları gayri resmi sonuçları tamamlanmış bulunuyor. Bu sonuca göre İstanbul'da seçimi kazandık” demişti. Yıldırım’ın açıklamasını yaptığı esnada Anadolu Ajansı (AA) da veri girişini durdurmuş ve 1 Nisan sabahına kadar verilerle ilgili ‘güncelleme’ yapamamıştı.

SEÇİM GECESİNE DAİR AÇIKLAMA GETİRDİ

Bugün seçim süreci ve itirazlarla ilgili yeniden kameralar karşısına geçen Yıldırım, o geceye dair yaşananlara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin, 31 Mart gecesi AA’nın yaşadığı “veri girişi yapamama” sorununa ilişkin bir soruyu yanıtlayan Yıldırım “Arkadaşlar… Partiler, Ak Parti de dahil seçimlerle ilgili değerlendirmelerini parti görevlilerinin sandıklardan getirdiği sandık sonuç bilgisine göre yaparlar. Yani YSK’ya göre partiler veri girişini daha hızlı yaparlar. Dolayısıyla YSK gayri resmi sonuçlar hakkında kamuoyuna bilgi vermeden partiler zaten aşağı yukarı sonucun ne olduğunu bilirler. Dolayısıyla AA, bizim seçimleri idare eden bir ajans değildir. AA kendi başına YSK’nın açıkladığı gibi onların müşterisi değildir. AA’nınki kendi kendine habercilikte mesafe kat eden, habercilik saikiyle hareket eden bir çalışmadır. Neden bu kesinti olmuştur bunun cevabını verecek olan ben değil AA olmadır” diye yanıt verdi.

KUTLAMA KONUŞMASI VERİSİ AA’DAN DEĞİL BİZZAT AKP ÖRGÜTÜNDEN GELMİŞ

Yıldırım’ın bu açıklaması, seçmi gecesi yaptığı ‘zafer’ konuşmasına ait verileri AA’dan değil bizzat partisinden aldığını ortaya koydu.

İLGİLİ HABERBinali Yıldırım günler sonra kameralar karşısına geçtiBinali Yıldırım günler sonra kameralar karşısına geçti
Son güncelleme: 08:14 18.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more