Sözcü Plus Giriş

Volkswagen’den Türkiye açıklaması

Volkswagen (VW) Üretim Sorumlusu Andreas Tostmann, Alman gazetelerinde çıkan Volkswagen Türkiye için alternatif üretim tesisi arıyor haberleri hakkında açıklama yaptı. Tostmann, "VW Türkiye'de kurulması planlanan üretim tesisi için alternatif lokasyon aramıyor" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:29, 22/10/2019
Volkswagen’den Türkiye açıklaması

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda bulunan terör hedeflerine yönelik Suriye’ye düzenlendiği sınır ötesi operasyondan dolayı Alman basınında çıkan haberler markanın Türkiye’deki yatırımını erteleyeceği hatta iptal edeceği yönündeydi. Ancak basında çıkan bu haberlere kesin bir açıklama gelmemişti. Türkiye tarafından yapılan resmi açıklamalarda markanın bu yatırımın yerini değiştirmeyeceği söyleniyordu.

Volkswagen Üretim Sorumlusu Andreas Tostmann

Reuters’ın haberine göre Bugün Volkswagen Üretim Sorumlusu Andreas Tostmann konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Tostmann, “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye kurulması planlanan üretim tesisi için şu an beklemedeyiz ama yeni bir yer arayışı içinde de değiliz” dedi.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Türkiye'ye fabrika kuruyor! İlk adım atıldıSon dakika... Türkiye'ye fabrika kuruyor! İlk adım atıldı

Volkswagen Almanya’daki Emden Fabrikası’nda üretilen orta-üst segment otomobili Passat için yeni üretim yeri arayışına 2018 yılında başlamıştı. VW’nin planlarına göre Emden Fabrikası’nda markanın yeni jenerasyon elektrikli otomobilleri üretilecek ve bu fabrika tamamen dizayn olarak değişecek. Bu yüzden de Passat için yeni üretim tesisi planları Volkswagen’in gündemini oluşturuyordu.

Skoda Superb

VW AG çatısı altında bulunan Skoda’nın, Passat ile aynı platforma sahip modeli olan Superb’e talebin artması ve Skoda’nın bu talebi üretim kapasitesinin yetmemesinden dolayı karşılayamaması da bu duruma eklenince Volkswagen yeni tesis için somut adımlar atmak zorunda kaldı.

İlginizi ÇekebilirVW Türkiye yatırımını erteledi iddiası...VW Türkiye yatırımını erteledi iddiası...

Volkswagen Passat

Tüm bu detaylarla birlikte otomotiv devi grup Türkiye’de bir üretim tesisi açıp VW Passat ve Skoda Superb modellerini bu tesiste üretmeyi planlıyor. Volkswagen’den yapılan Türkiye yatırımını askıya aldık açıklaması sonucunda 1.3 milyar euroluk bu yatırım için Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan’ın aralarında bulunduğu Balkan tekrar harekete geçmiş, belirli teşvikler açıklamışlardı.

Yayınlanma Tarihi:12:48,