Sözcü Plus Giriş

Algoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Ağrı çalışmasıyla ilgili bir tıp dalı olan algoloji hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz... Algoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:25, 06/05/2019
Algoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Kronikleşmiş ve uzun zaman süren ağrılar, hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyerek, sosyal ve psikolojik problemlere neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Bu tür ağrıların tanı ve tedavisi ile ilgilenen algoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar? Bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde…

ALGOLOJİ NEDİR?

Algoloji (ağrı bilimi), her türlü kronik ağrının yanı sıra, sebebi bulunamayan şiddetli ağrıların tanı ve tedavisiyle uğraşan bir tıp dalıdır.

Algoloji, ağrı kaynaklarını, ağrının nedenlerini inceler. Algoloji bilimi, uzamış yani kronikleşmiş ağrı ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Günümüzde ağrı ilacı klinik uygulamanın ayrı ve bağımsız bir parçasıdır. Algolog, çeşitli kökenlerden ağrılı sendromların tedavisinde uzmandır.

Ağrı kişisel bir deneyimdir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları gerektirir. Uzmanlar tarafından detaylı muayeneden sonra ağrılı hastalar için en uygun tedavi seçenekleri belirlenir.

ALGOLOJİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR

Algoloji bilimi, genellikle kanser ağrıları, nevraljiler, kas-iskelet sistemi ağrıları, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, karın ve kasık ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, şeker hastalığına bağlı nöropatik ağrılar ve nedeni belirlenemeyen ağrıların tedavisi ile ilgilenir.

İlginizi ÇekebilirBoyun fıtığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi...Boyun fıtığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi...

 

İlginizi ÇekebilirBel fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi...Bel fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi...
Yayınlanma Tarihi:08:22,