Dünya salgınla boğuşurken çekirge istilasında ikinci dalga yolda!

Çöl çekirgeleri Afrika’da gıda güvenliğini tehdit ediyor. Dünyayı corona virüsü salgını tehdit ederken Afrika, yiyecek krizine yol açacak çekirge istilasını bekliyor.

Dünya salgınla boğuşurken çekirge istilasında ikinci dalga yolda!

Etiyopya başta olmak üzere Afrika ülkeleri ikinci bir çekirge istilasına hazırlanıyor. İlk istila yetkililer tarafından 70 yılın en kötüsü olarak tanımlanırken Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, ikinci dalganın birincisinden 20 kat daha büyük olabileceği konusunda uyarılarını sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) değerlendirmesine göre çekirge istilası Etiyopya'da 200 bin hektar tarım arazisine zarar verdi. 356 bin tondan fazla mısır, buğday ve tahıl kaybına neden oldu.

BİR MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR

İHA’nın aktardığına göre Etiyopya başta olmak üzere Afrika'da bir milyon insanın gıda kriziyle karşı karşıya olduğu aktarıldı. FAO temsilcisi Fatouma Seid, “Etkilenen nüfusun ve geçim kaynaklarının korunması, özellikle de durumun Covid-19 krizi tarafından daha da kötüleşmesi sıkıntının daha da artmasına neden olacak” ifadelerini kullandı.

Çöl çekirgeleri, Etiyopya dışında Somali, Kenya, Cibuti, Eritre, Tanzanya, Sudan, Güney Sudan ve Uganda gibi ülkeleri zor durumda bıraktı.

Afrika Birleşmiş Milletler buğday Cibuti Corona Dünya Eritre Etiyopya Güney Sudan Kenya Mısır Somali sudan Tanzanya Uganda