Yüzde 90 etkili corona aşısının acil kullanım yetkisi için başvuru yapıldı

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdiği COVID-19 aşısının acil kullanım yetkisi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) resmi başvuruyu yaptı.

Yüzde 90 etkili corona aşısının acil kullanım yetkisi için başvuru yapıldı

Corona virüsü salgınında birçok ülke ikinci dalga ile mücadele ederken ABD’li ilaç devi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ortaklaşa geliştirdikleri “BNT162b1” adlı corona virüsü aşısının 18 Kasım’da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğu duyurmuştu. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) ardından Pfizer ve BioNTech, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) acil kullanım onayı için başvuruda bulunacaklarını açıklamıştı.

Pfizer ve BioNTech, beklenen başvuruyu FDA'ya yaptı. FDA, aşıyla ilgili verileri inceleyerek güvenli olup olmadığını karar verecek. FDA'nın onay sürecinin ne kadar süreceği ise bilinmiyor. ABD'de aşının onaylanması durumunda öncelikle kimlere yapılacağına ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC) karar verecek.

Pfizer Başkanı ve CEO’su Dr. Albert Bourla resmi başvurudan önce yaptığı açıklamada “Küresel olarak Covid-19 vakalarında endişe verici bir artış görmeye devam ettiğimiz için, güvenli ve etkili bir aşı sağlama çalışmalarımız hiç bu kadar acil olmamıştı” demişti.

Pfizer ve BioNTech, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki tıbbi düzenleyicilere ‘sürekli başvurular başlattıklarını’ ve ‘önümüzdeki günlerde dünya çapındaki diğer düzenleyici kurumlara başvuruda bulunmayı’ planladıklarını ifade etti. İHA

Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısının fiyatı belli oldu İlginizi Çekebilir Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısının fiyatı belli oldu
ABD Aralık ayı Avrupa Bilim BioNTech Corona Dünya Haber korona Sağlık