Sözcü Plus Giriş

Trump’tan İran’a yeni uyarı!

ABD Başkanı Donald Trump, İran'da Tahran yönetiminin Çarşamba günü Ukrayna Hava Yolları'na ait yolcu uçağını yanlışlıkla düşürdüğünü itiraf etmesinin ardından başlayan protestolarla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

17:37 -
Trump’tan İran’a yeni uyarı!

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD Başkanı Trump, Twitter hesabına, İran’ın liderlerine hitaben büyük harflerle “PROTESTOCULARINIZI ÖLDÜRMEYİN” yazdı.

Trump açıklamasında, “Şu ana kadar binlerce kişi sizler tarafından öldürüldü ya da hapse atıldı. Dünya, gelişmeleri izliyor. Daha da önemlisi ABD de gelişmeleri izliyor. İnterneti yeniden açın ve gazetecilerin ülkenizden özgürce bildirmesine izin verin! İran’ın harika insanlarını öldürmeyi durdurun!” ifadelerini kullandı.

Trump Cumartesi günü de yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran’ın insan hakları kuruluşlarına, ülkede süren protesto gösterilerini özgürce gözlemlemesine izin vermesi gerektiğini söylemiş, “Bir kez daha barışçıl gösteriler düzenleyen protestocular katledilemez, internete erişim kısıtlanamaz” demişti.

ABD Başkanı ayrıca “uzun zamandır acı çektiğini” belirttiği İran halkını da, “cesareti” nedeniyle övmüştü.

“İRAN’LA YENİ BİR YOLDA İLERLEMEK İÇİN HAZIRIZ”

CBS televizyon kanalında ABD-İran gerilimiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Trump’ın İran ile ‘yeni bir yolda ilerlemek’ için müzakereye açık olduğunu belirtti.

Esper, “Herhangi bir ön koşul olmaksızın yeni bir yolda ilerlemek için oturup müzakere etmeye, İran’ın daha normal bir ülke olması için atılacak adımları konuşmaya hazırız” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERİran'da dikkat çeken görüntüler!İran'da dikkat çeken görüntüler!
Son güncelleme: 09:10 16.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more