LGS sınav giriş belgesi nasıl alınacak? 2020 LGS’de sınav giriş belgesi detayı…

MEB’in yayınlamış olduğu 2020 LGS kılavuzuna göre sınav giriş belgeleri sınav tarihinden en az 7 gün önce ilan edilecek. Sınavlar için artık son hazırlıklarını yapan 8. sınıf öğrencileri kendi okullarında sınava girecek. Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. İşte LGS sınav giriş belgelerine dair detaylar...

LGS sınav giriş belgesi nasıl alınacak? 2020 LGS’de sınav giriş belgesi detayı…

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak pandemi nedeniyle sadece birinci dönem konularından sorumlu olacak 8. sınıf öğrencileri sınav hazırlıklarını uzaktan eğitmle sürdürdü. Okul müdürlüklerince onaylanarak sınav günü masaların üzerine bırakılacak olan LGS sınav giriş belgeleri sınavdan en az 7 gün önce belli olacak.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ DETAYLARI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı merkezi sınav kılavuzunda yer alan bilgilere göre,

– Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecektir.

– Fotoğraflı sınav giriş belgesi 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.

– Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

– Mücbir sebepten (nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi) başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine 15 Haziran 2020 tarihine kadar başvuru yapacaklardır. Dilekçeler sınav öncesinde oluşturulacak Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacaktır.

– Doğal afet, karantina, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine ÖDSGM’nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

– Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

– Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı sınav tedbir hizmeti yer alacaktır.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN?

Merkezî Sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

Loading...