Çin’den hayvan ithalatı durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’den her türlü canlı cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süre ile durdurulması kararı aldık. Çin’den ülkemize çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, iletişim bilgilerinin il sağlık müdürlüklerimize bildirilmesi belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığımın izniyle çalışmaya başlaması hususunu da ayrıca belirttik” dedi.

Çin’den hayvan ithalatı durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Corona virüsü konusunda alınan tedbirlere yönelik basın açıklaması düzenledi.

Yeni tip Corona virüsüyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve aldıkları önlemleri de gecikmeden kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Koca, şu ifadeleri kullandı:

* 7 Şubat itibariyle dünya genelinde 28 ülkede toplam 31 bin 481 vaka görüldü. İkisi Çin dışında olmak üzere 639 kişi şu ana kadar hayatını kaybetti. Bütün içinde son 24 saatte 3 bin 151 yeni vaka tespit edildi.

* Hayatını kaybeden vakaların büyük çoğunluğu risk grubu dediğimiz kronik haftalığı olan 60 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişiler olduğunu biliyoruz.

Corona virüsünde panik: Ölü sayısı yine arttı, her gün 100 kişi yakılıyor iddiası İlginizi Çekebilir Corona virüsünde panik: Ölü sayısı yine arttı, her gün 100 kişi yakılıyor iddiası

“İKİNCİ NUMUNELER DE NEGATİF”

Çin'in Vuhan kentinden tahliye edilip Türkiye'ye getirilen vatandaşlar ile tahliyede görev alan sağlık ekibi ve mürettebatın durumu ile ilgili gelişmeleri paylaşan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Zekai Tahir Burak Hastanemizde 6 gündür 61 kişi gözlem altında tutulmakta ve ilk Corona virüs testleri ise daha önce açıkladığımız gibi negatif çıkmıştı. Hepsinden alınan ikinci numunelerin de, 61 kişinin de negatif olduğunu söylemek istiyorum. Hiçbirinde Corona virüs enfeksiyonuna rastlanmadı.

* Bu bulgular ışığında önümüzdeki hafta toplanacak olan bilim kurulu özellikle gözlem süresi ile ilgili sağlık ekibi ve mürettebat ile ilgili bir değerlendirmede de bulunacak.

* Dünya sağlık örgütü tarafından gelecek hafta düzenlenecek olan Corona virüsü salgınına çözüm bulmak çerçevesinde bir araştırma ve inovasyon programı gerçekleştirecektir. Bu foruma da Türkiye'den ikisi bilim kurulumuzdan olmak üzere 3 temsilci ile de katılacağımızı söylemek istiyorum.

Son dakika... Corona virüsü salgınının asıl sebebi bulundu! Yarasa değil pangolinden yayılmış İlginizi Çekebilir Son dakika... Corona virüsü salgınının asıl sebebi bulundu! Yarasa değil pangolinden yayılmış

“ÇİN’DEN CANLI CANSIZ HAYVAN İTHALATINI DURDURDUK”

Ocak ayında hava limanlarında Çin uçuşları için başlatılan termal kamera taramalarının genişletilerek tüm uluslararası uçuşlar için gerçekleştirildiğini hatırlatan Koca, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* İki önce başlandı ve şu an 17 havalimanımızda yürüttüğümüz taramalarda herhangi bir şüpheli yolcuya rastlanmadı. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu tehlikeye karşı halkımızı korumak adına gerekli tüm tedbirleri bilim kurulumuzun öncülüğünde hayata geçirmeye kararlıyız.

* Corona virüsler hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır, insandan insana bulaştığı da anlaşılmıştır. Şu an hangi hayvandan kaynaklandığı net olarak bilinmemektedir. Hayvan kaynaklı olası bir bulaşın engellenmesi adına önemli bir tedbiri daha hayata geçirdik.

* Çin'den her türlü canlı cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süre ile durdurulması kararı aldık. İlgili yazımızı tarım ve orman bakanlığımıza ilettik.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çin Büyükelçiliğine bir yazı gönderdiklerini aktaran Koca, “Bu yazımızda Çin'den ülkemize çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, iletişim bilgilerinin il sağlık müdürlüklerimize bildirilmesi belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığımın izniyle çalışmaya başlaması hususunu da ayrıca belirttik” dedi. (İHA)

Polis kapı kapı dolaşıp Corona virüsü arıyor! İlginizi Çekebilir Polis kapı kapı dolaşıp Corona virüsü arıyor!

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile Bilim bomba canlı Çin Corona Dünya korona Polis Sağlık Sağlık Bakanı son dakika Türkiye YouTube
Loading...