Aynı makyaj malzemesini kullanan 35 kişi corona oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi Corona Virüsü Kriz Masası Hekimi olarak görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık, katıldığı bir televizyon programında şaşkınlık yaratan bir açıklama yaptı. Kentte corona virüsü vakalarının nasıl yayıldığı konusunda bilgi veren Ayık, bir düğünde aynı makyaj malzemesini kullanan 30-35 kişiye virüs bulaştığını söyledi.

Ordu'da yerel bir televizyon ( Altaş tv) kanalında yayınlanan programa katılan Büyükşehir Belediyesi Corona Virüsü Kriz Masası üyesi olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık,  Covid-19 ve yayılma şekilleri hakkında bilgi verdi. Kentte en çok yayılmanın düğün, cenaze, nişan, mevlit gibi kalabalık insan topluluklarının bulunduğu etkinliklerde görüldüğünü söyledi.

AYNI MAKYAJ MALZEMESİNİ KULLANDILAR

Virüsün bulaşmasını örnekler vererek açıklayan Dr. Ayık,  24 Temmuz'da Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi’nde yaşanan karantina uygulamasını anlatarak, “Düğün, cenaze, nişan ve mevlit gibi organizasyonlarda çok çok dikkat etmek gerektiğini, yakın temaslardan kaçınılmasını özellikle söyledik. Örnek olarak Saraycık Mahallesi’nde bir karantina uygulaması oldu. Oradaki düğünde İstanbul'dan gelen pozitif kişinin makyaj malzemesinin 20 kişi tarafından kullanılmasından dolayı yaklaşık 30-35 kişi pozitif oldu“ dedi.

Foto: SÖZCÜ / İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık

VAKA SAYILARI ARTIYOR

Başka yerlerde de benzer olayların yaşandığını belirten Dr. Faik Ayık, Kurban bayramıyla İnsan trafiği artınca vaka sayılarının arttığını ve şimdi de fındık toplamak için gelen mevsimlik işçiler nedeniyle artışların devam ettiğini ifade etti. Dr. Ayık, maske, mesafe ve hijyenin bilinen en önemli korunma yöntemi olduğunu belirterek vatandaşları uyardı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Covid-19 düğün istanbul kurban Maske Ordu Sözcü
Loading...