Cinsel istismar skandalı! Kızılay itiraf etti: Hiçbir şekilde affedilemez insanlık dışı olay!

Torunlar Enerji'ye ait Başkentgaz'ın Kızılay eliyle Ensar Vakfı'na yaklaşık 8 milyon dolar aktarmasının yankıları sürerken, büyük bir skandal patlak verdi. Kızılay'ın Ankara Beypazarı temsilcisi Ahmet Kavas'ın şikâyet üzerine gözaltına alındığı ortaya çıktı. sozcu.com.tr'ye konuşan bir kaynağa göre; şu an 19 yaşında olan bir erkek öğrenci, beş yıl boyunca Kavas'ın cinsel istismarına maruz kaldı. Müftülüğe bağlı resmi Kuran kursunda yatılı kaldığı ifade edilen çocuğun istismarı kamera görüntüleriyle belgelediği öne sürüldü. Cinsel istismar olayının tek bir kişiyle sınırlı olmadığı da gelen bilgiler arasında...

Cinsel istismar skandalı! Kızılay itiraf etti: Hiçbir şekilde affedilemez insanlık dışı olay!

Haber, Kızılay'ın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. “Kamuoyunun Dikkatine” başlığıyla yayımlanan duyuruda, Kızılay Beypazarı Temsilcisi Ahmet Kavas'ın yüz kızartıcı bir suça karıştığı ve anında görevine son verildiği kaydedildi.

Duyuruda, “Hiçbir şekilde affedilmez bu insanlık dışı olaydaki failin en ağır şekilde cezalandırılması için yasal süreci de yakından takip ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız” ifadelerine yer verildi.

YİNE KURAN KURSU YİNE İSTİSMAR

SÖZCÜ, bu açıklamanın ardından gündeme bomba gibi düşen, sarsıcı bilgilere ulaştı. Kızılay'ın resmi açıklamasında “insanlık dışı” olarak ifade edilen olayın, bir erkek kuran kursu öğrencisinin, bizzat Kızılay Beypazarı Temsilciliği'ni de yürüten kuran kursu öğretmeni tarafından cinsel istismarı olduğu ortaya çıktı.

KURAN KURSUNDA YATILI KALIYORDU

SÖZCÜ'nün ulaştığı kaynaklara göre istismar beş yıl önce başladı. 14 yaşındaki mağdur erkek çocuğu, ailesinin maddi durumu yeterli olmadığı için Beypazarı Müftülüğü'ne bağlı resmi kuran kursunda yatılı kalmaya başladı.

GİZLİ KAMERA YERLEŞTİRDİ

Kızılay Temsilcisi Ahmet Kavas aynı zamanda bu Kuran kursunda öğretmenlik yapıyordu. İddiaya göre, beş yıl boyunca erkek çocuğa cinsel istismarda bulundu. 19 yaşına gelen ve artık yaşadıklarına dayanamayan mağdur, konuyu açığa çıkarmaya karar verdi. Odaya gizli kamera yerleştirdi. Çektiği görüntüleri savcılığa verdi.

Süratle yürütülen soruşturma sonunda Ahmet Kavas önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

FOTO: FACEBOOK

TOMA'LARLA SEVK EDİLDİ

Soruşturma ve savcılık sürecinde Beypazarı'nda olayın duyulmaması için azami gayret gösterildiği ancak konunun hızla ilçede yayıldığı kaydedildi. Mağdur çocuğun ailesinin adli süreç devam ederken Beypazarı Adliyesi’nin önüne gittiği ve gerginlik yaşandığı öğrenildi. Tepkilerin büyümesi üzerine Ahmet Kavas cezaevine götürülürken, adliyenin önündeki yolun trafiğe kapatıldığı, TOMA destekli çok sayıda Çevik Kuvvet polisinin kullanıldığı bildirildi.

Aynı zamanda Fatih Camisi imamı olduğu ve Beypazarı Belediye Gençlikspor‘da başkanlık yaptığı öğrenilen Ahmet Kavas‘ın evli ve bir erkek çocuk babası olduğu belirtildi.

FOTO: FACEBOOK

BAĞIŞ TARTIŞMASI
Ankara'da doğalgaz dağıtımı yapan Torunlar Enerji'ye bağlı Başkentgaz'ın 2017 yılında Kızılay'a 8 milyon dolar bağış yaptığı anlaşılmıştı. Başkentgaz'ın yüklü miktardaki bağışı, 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfı'na yurt yapılması koşuluyla aktardığının, Ensar Vakfı'nın da parayı New York merkezli TÜRKEN Vakfı'nın Manhattan'da yaptığı lüks yurt projesine gönderdiği ortaya çıkmıştı.