Hangi vitamin eksikliği el titremesi yapar?

Tıp dilinde tremor olarak adlandırılan titreme, istemsiz ve ritmik titremeye neden olan bir sinir sistemi (nörolojik) bozukluktur. Vücudunuzun hemen hemen her yerini etkileyebilir, ancak titreme en sık ellerde görülür. Peki, hangi vitamin eksikliği el titremesi yapar? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Hangi vitamin eksikliği el titremesi yapar?

El titremesi hemen herkesin hayatının bir bölümünde tecrübe ettiği, istemsiz ve ritmik bir kas hareketidir. Genellikle tehlikeli bir durum değildir. Çoğunlukla heyecan, öfke ve korku gibi ani duygu değişimleri, stres, yorgunluk, metabolik eksiklik, aşırı çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülen el titremesi hangi vitamin eksikliğinde görülür? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

EL TİTREMESİ HAKKINDA

Çoğu insanın elinde hafif bir titreme vardır. El titremesi (tremor) vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir. Günlük hayatın stresinden nörolojik rahatsızlıklara kadar farklı sebeple ortaya çıkabilir. Çoğunlukla heyecan, öfke ve korku gibi ani duygu değişimleri, stres, yorgunluk, metabolik eksiklik, aşırı çay ve kahve tüketimine bağlı olarak görülür. Kendi başına el titremesi yaşamı tehdit eden bir durum değildir ancak günlük yaşamınızı zorlaştırabilir.

El titremesi normal kabul edilse de istirahat sırasında ya da sosyal ortama çıkıldığında görülen el titremeleri farklı hastalıkların habercisi olabilir. Kan şekerindeki düşüş, el titremesine yol açan sebepler arasında yer alır. El titremesine sebep olan bir diğer durum da aırı alkol tüketimidir.

Bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da; Parkinson, epilepsi, polinöropati, distoni gibi hastalıklar el titremesine yol açabilir.

HANGİ VİTAMİN EKSİKLİĞİ EL TİTREMESİ YAPAR?

Vücutta DNA sentezi, kırmızı kan hücresi olarak bilinen eritrosit üretimi ve sinir dokusunun yenilenmesi gibi önemli görevleri bulunan B12 vitamininin vücutta eksik olması durumunda el titremesi yaygın olarak görülür.

Hangi vitamin eksikliği terleme yapar? İlginizi Çekebilir Hangi vitamin eksikliği terleme yapar? Hangi vitamin eksikliği saç dökülmesi yapar? İlginizi Çekebilir Hangi vitamin eksikliği saç dökülmesi yapar? Tırnak sararması hangi vitamin eksikliğinden olur? İlginizi Çekebilir Tırnak sararması hangi vitamin eksikliğinden olur? Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur? İlginizi Çekebilir Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur?