Sözcü Plus Giriş

Biden’dan kritik göçmen kararı: 86 milyon dolar bütçe ayırdı

ABD Başkanı Joe Biden, Meksika sınırındaki göçmenleri Trump dönemindeki gibi çağ dışı hücrelerde, tellerle çevrili barınaklarda yatırmamak için otellere 86 milyon dolar harcayacak.

Tayfun Hopali / ABD
Güncellenme: 07:24, 22/03/2021
Biden’dan kritik göçmen kararı: 86 milyon dolar bütçe ayırdı

Yapılan anlaşmaya göre 1200 aile üyesini barındırabilecek otel odaları için sözleşme imzalandı. Anlaşma şimdilik 6 aylık bir süreyi kapsayacak.

Göreve geldikten sonra Biden, Trump döneminin yasal göçmenlik sistemine engel oluşturan düzenlemelerin, politikaların tepeden tırnağa gözden geçirileceğini söylemişti.

SINIRDA 5 BİN ÇOCUK

Bu yılın Ocak ve Şubat ayları arasında, güneybatı sınırından ülkeye girmeye çalışan göçmen aile üyelerinin sayısı 7 binden 19 bine çıktı.Bunlarin 13 bininin ABD’ye girmesine izin verildi.

Halen sınır kapılarında tutulan 5 binden fazla çocuk var. Federal yasalara göre refakatsiz çocukların 72 saat içinde insan hizmetleri departmanına nakil edilmeleri gerekiyor ama corona virüsü salgını ve artan sayılar nedeniyle bu uygulamaya geçilemiyor.

İlginizi Çekebilirİngiltere'den tartışma yaratacak göçmen planı: Türkiye'ye yollayalımİngiltere'den tartışma yaratacak göçmen planı: Türkiye'ye yollayalım
Yayınlanma Tarihi:07:15,