ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden…

ABD Başkanı seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris yemin ederek göreve başladı. Biden, yemin etmesinin ardından yaptığı konuşmada "Bugün Amerika için demokrasi günü, tarih ve umut günü, yenilenme ve kararlılık günü. Tarihe geçecek yeni bir kararlılıkla dolu bir gün" ifadesini kullandı.

ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden…
21 OCAK
00:20
21 OCAK
00:20
Biden göreve başladı, rekor kırıldı
Biden'ın göreve başlaması, hükümet teşviki beklentisi ABD piyasalarını hareketlendirdi. ABD hisseleri, tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapandı.
21 OCAK
00:18
21 OCAK
00:18
Biden, 20 Ocak'ı 'Ulusal Birlik Günü' ilan etti
ABD Başkanı Joe Biden, Başkanlık konuşmasında 'birlik' mesajı vermesinin ardından ilk Beyaz Saray bildirisini yayınladı. Biden, 20 Ocak'ı 'ulusal birlik günü' olarak ilan etti. Biden bildiride, 'Bugün milletimizin tarihinde her zamankinden daha fazla Amerikalının oy kullandığı, halkın iradesinin duyulduğu ve dikkate alındığı bir seçimden sonra demokrasinin zaferini kutluyoruz' ifadesini kullandı.
21 OCAK
00:15
21 OCAK
00:15
Kraliçe Elizabeth'den Biden'a tebrik
İngiltere'de bir kraliyet kaynağı, Kraliçe Elizabeth'in Joe Biden'a tebrik mesajı gönderdiğini açıkladı. Kaynak, mektubun içeriğine dair bilgi vermedi.
21 OCAK
00:10
21 OCAK
00:10
Kamala Harris, Beyaz Saray'da
ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, düzenlenen törenlerin ardından Beyaz Saray'a gitti. Eisenhover binasına giden Harris'e eşi Douglas Emhoff eşlik etti. ABD'nin ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Güney Asya kökenli ABD Başkan Yardımcısı olan Harris, basın mensuplarına 'İşe yürüyorum' dedi.
20 OCAK
23:40
20 OCAK
23:40
ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da...
46. ABD Başkanı Joe Biden, yemin töreni kapsamındaki etkinliklerin ardından Beyaz Saray'a geldi. Biden'a Beyaz Saray'da eşi Jill Biden eşlik etti.
20 OCAK
22:45
20 OCAK
22:45
Biden, Beyaz Saray'a gidiyor
Yemin töreninin ardından Biden, Başkent Bölgesi Ortak Görev Gücü Komutanı'nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte askeri birliklerin hazır olup olmadığını değerlendirdi. Söz konusu etkinliğin ardından Biden, beraberinde eşi Jill Biden ve eski ABD Başkanları Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton ve eşleri ile Arlington Ulusal Mezarlığı'na gitti. Biden, Arlington Mezarlığı'ndaki törende askeri anıta çelenk bıraktı. Mezarlıktaki çelenk bırakma töreninin ardından Biden ve eşi, Beyaz Saray'a doğru yola çıktı.
20 OCAK
22:05
20 OCAK
22:05
Törene damgasını vuran genç şair: Amanda Gorman
ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in yemin törenine 22 yaşındaki Amanda Gorman damga vurdu. Kendisini 'Ataları köle olan sıska bir siyahi kız' olarak nitelendiren Gorman'ın şiiri sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Şiirinde 'Amerikalı olmak, miras aldığımız onurdan daha fazlasıdır. Önemli olan geçmiş ve onu nasıl onardığımızdır' ifadesini kullanan Gorman, 'Eski olana geri yürümeyeceğiz. Olacak olana, çürük ama bütün olan bir ülkeyiz. Yardımsever, cesur, vahşi ve özgür...' dizeleriyle törene katıldı. 2017'de ABD Ulusal Genç Şairi Ödülü'ne sahip olan Gorman, 'Biz özgür bıraktıkça gelecek şafak çiçek açacaktır' dedi.
20 OCAK
20:20
20 OCAK
20:20
Plaka değişti: 46
Yemin ederek ABD'nin 46. Başkanı olan Joe Biden'ın arabasındaki plakada 46 olarak değiştirildi. Biden, yemin töreninin ardından çelenk bırakma töreni için Arlington Ulusal Mezarlığı'na gitti.
20 OCAK
21:30
20 OCAK
21:30
Biden 'Başkan' olarak ilk imzayı attı
Yemin töreninin ardından ABD Kongre Binası'ndaki odasına giden Joe Biden, ABD Başkanı sıfatıyla ilk imzasını attı. Biden, 'Göreve Başlama Günü Bildirisi', 'Kabine Pozisyonlarına İlişkin Adaylık' ve 'Alt Kabineye İlişkin Adaylık' başlıklı üç belgeyi imzaladı.
20 OCAK
21:00
20 OCAK
21:00
Cumhuriyetçilerden Biden'a övgü
Birçok cumhuriyetçi politikacı, başkanlık konuşması nedeniyle Biden'ı tebrik etti. Cumhuriyetçi Pat Toomey, konumaya ilişkin 'çok güçlü' ifadesini kullanırken, Senatör Lisa Murkowski, 'İhtiyacımız olanı söyledi' dedi. Senatör Susan Collins ise, 'Doğru bir birlik temasına değindi, birbirimizi düşman olarka değil de Amerikalılar olarak görmeyi bırakmamız için bir araya gelmemiz için iyi bir çağrı. Biden'la çalışmaya hazırız' şeklinde konuştu.
20 OCAK
20:36
20 OCAK
20:36
POTUS'tan ilk paylaşım
ABD Başkan Joe Biden, açılış töreninin ardından ilk kez başkanlığın resmi Twitter hesabı @POTUS'u kullanarak tweet attı ve şunları yazdı: 'Karşılaştığımız krizlerle mücadele söz konusu olduğunda kaybedilecek zaman yok. İşte bu yüzden bugün, işe hemen başlamak için Oval Ofis'e gidiyorum.' Kamala Harris de Başkan Yardımcısı unvanıyla ilk Twitter paylaşımını yaptı ve 'Hizmete hazır.' ifadelerini kullandı.
20 OCAK
20:33
20 OCAK
20:33
Tören sona erdi
ABD Başkanı Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Harris için ABD Kongre Binası'nda düzenlenen yemin töreni sona erdi. Biden ve Harris, ABD Ordusu Bandosu ve askerlerle birlikte 15. Cadde üzerinden Beyaz Saray'a doğru yola çıkmadan önce araca başkanlık bayrağı asıldı.
20 OCAK
20:30
20 OCAK
20:30
Hesaplar Biden yönetimine verildi
Twitter sözcüsü Nick Pacilio Beyaz Saray Twitter hesapları'nın Trump yönetiminden Biden yönetimine devredildiğini açıkladı. Trump dönemiyapılan paylaşımlar ise @POTUS45, @WhiteHouse45, @VP45, @PressSec45, @FLOTUS45 ve @SecondLady45 hesaplarında arşivlendi.
20 OCAK
20:07
20 OCAK
20:07
Müttefiklere mesaj
ABD Başkanı Biden, konuşmasında dünyaya ve müttefiklere de mesajı verdi: İttifaklarımızı onaracağız ve dünyayla bir kez daha yakın ilişki kuracağız
20 OCAK
20:00
20 OCAK
20:00
Tüm Amerika'nın başkanı olacağım
Joe Biden: Bizi desteklemeyenler için şunu söylemek istiyorum, beni ve kalbimi ölçün. Eğer hala katılmıyorsanız katılmayın bana çünkü bu demokrasidir. Barışçıl bir biçimde katılmama hakkınız var. Muhtemelen bu ulusun en güçlü olduğu alan. Bana katılmayabilirsiniz ama bu birlik olmamızı engellemiyor. Tekrar söylüyorum, tüm Amerikalının başkanı olacağım. Beni destekleyenler için olduğum kadar desteklemeyenler için de Amerika'nın Başkanı olacağım. Amerikalılar olarak, liderler olarak bizim bir görevimiz var, anayasamımızı onurlandırım, halkımızı korumamız gerekiyor.
20 OCAK
19:58
20 OCAK
19:58
Bir daha asla yaşanmayacak
Joe Biden: Biz başarılı olduk ve birçok şeyin üstesinden geldik. Burada ayakta duruyoruz. Doktor King'în hayalinden bahsettiği binalar var. Binlerce protestocu oy hakkı için yürüdü burada. Bizde işte burada bugün Amerikan tarihinde ilk kez siyahi kadın bir başkan yardımcısının göreve geldiğini görüyoruz. Burada pek çok kişi, barış için hayatını kaybetti ve işte bakın burada bir isyan yaşandı, şiddet yaşandı. İnsanlar durdurulmaya çalışıldı. Bu asla yaşanmayacak, bugün ve yarın yaşanmayacak, benzer bir olay asla yaşanmayacak.
20 OCAK
19:57
20 OCAK
19:57
Saygı duruşu
Açılış konuşması sırasında Joe Biden, Amerikalılardan corona virüsü salgını sırasında ölen 400 binden fazla insan için saygı duruşunda bulunulmasını istedi.
20 OCAK
19:55
20 OCAK
19:55
Virüsün bizi nasıl böldüğünü biliyorum
Joe Biden konuşmasına şöyle devam etti: Düşmanlarımızla mücadele etmek, nefretle, hastalıklarla, şiddetle, mücadele etmek gerekiyor. Çocuklarımıza güvenli okullarda eğitim verebiliriz, virüsün üstesinden gelebiliriz. Amerikayı bir kez daha dünyadaki iyiliğin temsili haline getirebiliriz. Bugünlerde bazı kişilere saçma bir düşünce gibi gelebilir ama virüsün bizi nasıl böldüğünü biliyorum. Ama bunlar yeni değil, tarihimiz mücadelelerle dolu. Amerika'da ırkçılık, korku, şeytanlaştırma her zaman mücadele halinde olmuştur. Bu mücadele yıllardır devam ediyor ve zafer garanti altında değil. 11 Eylül'ü hatırlayın ve iyi melekler bizi her zaman korudu. Şimdi yeterince sayıda olduğumuzda biz başarılı olabiliyoruz ve bunu şu an yapabiliriz.
20 OCAK
19:54
20 OCAK
19:54
Yemin sonrası ilk mesajlar
Joe Biden ilk başkanlık konuşmasına 'Bugün Amerika için demokrasi günü, tarih ve umut günü, yenilenme ve kararlılık günü. Tarihe geçecek yeni bir kararlılıkla dolu bir gün. Yalnızca birkaç gün önce, burada şiddet yaşandığını görmüştük, tam da burada. Bir bölünmez bir bütün içinde bir araya geldik ve gücün aynı şekilde, uzun zamandır olduğu gibi bir başkandan bir başkana geçtiğini gördük. Biz tüm insanlar için adalet arıyoruz ve bu şekilde adalet aramaya devam edeceğiz. Biz hayatta kalmak için mücadele veriyoruz. Şu an siyasi aşırıcılığın ötesine geçmeye çalışıyoruz, ülke içi terörü yeneceğiz. Bu zorukları yenebilmek için, Amerika'nın ruhunu yeniden iyileştirebilmek için kelimelerin ötesine geçmek gerekiyor. Demokrasiye inancı yenilememiz gerekiyor.' sözleriyle başladı.
20 OCAK
19:52
20 OCAK
19:52
Başkan'a ilk öpücük
Joe Biden yemin ettikten sonra eşi Jill Biden onu yanağından öptü.
20 OCAK
19:52
20 OCAK
19:52
Ailesine sarıldı
Joe Biden yemin ettikten sonra ailesiyle kucaklaştı.
20 OCAK
19:50
20 OCAK
19:50
Ve Biden resmen başkan...
Joe Biden'a Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts tarafından yemin ettirildi. Biden resmen Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı oldu. Joe Biden, 2009 ve 2013'teki ABD Başkan Yardımcılığı'nın her iki yemin töreninde kullandığı ve 1893'ten beri ailesinde bulunan İncil'i bugün tekrar kullandı. 2015 yılında vefat eden Biden'ın oğlu Beau da aynı İncil'i Delaware başsavcısı olarak yemin etmişti.
20 OCAK
19:46
20 OCAK
19:46
Lopez şarkı söyledi
Jennifer Lopez, Kamala Harris'in yemin etmesinden sonra 'This Land is Your Land' ve 'America The Beautiful' adlı şarkıları seslendirdi. Biden ve Harris'in yemin töreninde sahne alan Jennifer Lopez'in İspanyolca söylediği sözler de dikkat çekti. Lopez İspanyolca olarak, 'Herkes için özgürlük ve adaletle, bölünmez bir ulus' dedi. Lopez dün de sosyal medya hesaplarından yemin törenine ilişkin paylaşımlar yapmış, 'Tüm Amerikalılar için söyleyeceğim' mesajını paylaşmıştı.
20 OCAK
19:44
20 OCAK
19:44
Harris iki İncil kullandı
ABD'nin seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor tarafından yemin ettirilerek göreve başladı. Harris, iki İncil kullanarak görev yeminini etti. Kamala Harris, ulus tarihindeki ilk kadın, ilk Siyah ve ilk Güney Asyalı başkan yardımcısı olarak tarihe geçti.
20 OCAK
19:40
20 OCAK
19:40
ABD Marşını Lady GaGa okudu
Lady Gaga, törende ABD Ulusal Marşını altın mikrofon kullanarak seslendirdi. Gaga'nın ceketine ağzında zeytin dalı olan altın güvercin şeklinde bir broş tutturulmuştu.
20 OCAK
19:35
20 OCAK
19:35
Biden, aile 'İncil'i'ne elini basarak yemin edecek
ABD'nin seçilen Başkanı Joe Biden, 2009 ve 2013'te kullandığı aile İncili'ne elini basarak yemin edecek. Söz konusuİncil 1893'ten beri Biden ailesinde.
20 OCAK
19:32
20 OCAK
19:32
ABD Başkanı seçilen Joe Biden'in eşi Jill Biden, Biden'ı alkışlıyor.
20 OCAK
19:30
20 OCAK
19:30
Joe Biden yemin için tören alanında
ABD Başkanı seçilen Joe Biden, ABD Kongre Binası'ndaki yemin töreni için tanıtıldı. ABD'nin 46. başkanı olarak yemin edecek olan Biden'a eşi Jill Biden eşlik etti.
20 OCAK
19:20
20 OCAK
19:20
Harris'e törende 'kahraman' polis eşlik etti
Kamala Harris, tören alanına 6 Ocak'ta yaşanan ABD Kongre Baskını sırasında kalabalığı binadan uzaklaştıran ve ABD'de 'kahraman' ilan edilen Başkent Polis Şefi Eugene Goodman ile geldi. Harris, Başkanlık için aday olan ilk Afro-Amerikan kadın olan Shirley Chisholm'a saygı için mor renk giysi giydi. Chisholm, 1972'de Demokrat Parti başkan adayı olarak kampanya yürütmüştü.
20 OCAK
19:15
20 OCAK
19:15
Uçuşlar Biden yemin edene kadar durduruldu
Federal Havacılık İdaresi'ne göre, Washington Reagan Ulusal Havaalanı'ndaki ticari uçuşlar, Joe Biden'in yemini edene kadar durduruldu.
20 OCAK
19:07
20 OCAK
19:07
ABD'nin seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris
ABD'nin yeni Başkan Yardımcısı Kamala Harris açılış töreninde. Eşi Dougles Emhoff ile birlikte ABD Kongre Binası'na gelen Harris, Joe Biden ve eşi ile birlikte basın mensuplarına poz verdi. Harris, ABD'nin ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Güney Asya kökenli başkan yardımcısı olacak.

 

20 OCAK
19:05
20 OCAK
19:05
Washington'dan ayrılan Trump, Florida'da
Beyaz Saray'dan ayrılan Donald Trump ve eşi Melania Trump, Florida'ya indi. Trump, Washington'dan ayrılmadan 'Siz harika insanlarsınız. Harika bir ülkedeyiz. Başkanınız olmak benim için büyük onur' ifadesini kullanmıştı.
20 OCAK
19:00
20 OCAK
19:00
Trump'tan Biden'a not
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e not bıraktı. Öte yandan, Donald Trump'ın da Joe Biden'a not bıraktığı belirtildi. Bir yetkili, Trump'ın notuna ilişkin, ülkenin ve yeni yönetimin ülkeyle ilgilenmesi için başarı ve dua dileyen 'kişisel bir not' olduğunu belirti.
20 OCAK
18:46
20 OCAK
18:46
Biden'dan eşi Jill Biden'a: Seni seviyorum
Yemin törenine dakikalar kala sosyal medya hesabından paylaşım yapan Joe Biden, 'Seni Seviyorum Jill ve önümüzdeki yolculukta senin yanımda olmana çok minnettarım' ifadesini kullandı. Biden, ABD Kongre Binası'na girişinde el ele tutuştukları bir videoyla mesajını paylaştı.
20 OCAK
18:45
20 OCAK
18:45
Senatörler ve politikacılar yerlerini aldı
Başkanlık yemin töreni için birçok senatör ve politikacı da ABD Kongre Binası'na gelerek koltuklara yerleşti. Törene katılanlar birkaç hafta önce Kongre binasının savaş yeri gibi olduğuna inanamadıklarını belirtti.
20 OCAK
18:37
20 OCAK
18:37
Törende corona önlemleri
Joe Biden'ın yemin töreni sırasında ABD Kongre Binası'na gelenler corona virüsü salgını nedeniyle sosyal mesafeye göre yerlerini aldı. (Foto: Reuters)
20 OCAK
18:36
20 OCAK
18:36
Biden ve Obama selamlaştı
Joe Biden ve ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, tören alanında yumruk yumruğa selamlaştı.
20 OCAK
18:35
20 OCAK
18:35
Harris ve Biden yan yana
Joe Biden ve eşi Jill Biden ile Kamala Harris ve eşi Dougles Emhoff, ABD Kongre Binası'nda.
20 OCAK
18:30
20 OCAK
18:30
Biden, törenin yapılacağı yerde
Yemin ederek göreve başlayacak olan ABD Başkanı Joe Biden, ABD Kongre Binası'nda geldi. Joe Biden'a,eşi ve ABD'nin yeni Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi eşlik etti.
20 OCAK
18:25
20 OCAK
18:25
Yüksek Mahkeme Binası'na bomba ihbarı panik yarattı
Bir yetkili, ABD Yüksek Mahkeme binasının bomba tehdidi nedeniyle tahliye edildiğini açıkladı. İhbar sonrası mahkeme bölgesi güvenlik çemberine alırken Ulusal Muhafızların sayısı artırıldı. İhbarın asılsız olduğu belirtildi. ABD Yüksek Mahkeme Binası, Joe Biden'ın yemin edeceği ABD Kongre Binası'nın karşısında yer alıyor.
20 OCAK
18:15
20 OCAK
18:15
Biden konuşmasında değişiklikler yaptı
Biden'a yakın bir isim, seçilen yeni başkananın konuşmasında değişiklikler yaptığını açıkladı. Senatör Chris Coons, söz konusu değişikliklerde ABD'de yaşanan ayrımcılık ve zorlukların aktarılacağını belirtti.
20 OCAK
18:10
20 OCAK
18:10
Halk yerine 200 bin bayrak
Corona virüs ile ilgili endişeler ve 6 Ocak kongre baskınından sonra artan güvenlik endişeleri nedeniyle, ABD'lilerin yemin törenini izlemesi engellendi. Halkın yerine, açılış komitesi 56 Amerikan eyaletini temsil eden 200 bin bayrak yerleştirdi.
20 OCAK
18:10
20 OCAK
18:10
Obama ve Clinton tören alanında
Eski ABD Başkanı Barack Ocama ve eşi Michelle Obama ile Hillary Clinton, törenin yapılacağı ABD Kongre Binası'nda.
20 OCAK
17:45
20 OCAK
17:45
Obama'dan 'Joe Biden' paylaşımı
ABDde 2009-2017 yıllarında iki dönem başkanlık yapan Barack Obama, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, başkanlık yaptığı dönemde yardımcılığını yapan ve ülkenin 46'ıncı başkanı seçilen Joe Bidenı tebrik ederek şans diledi. Obama, 'Bu senin zamanın' yazarak kendisi ve Bidenın fotoğrafını paylaştı.

 

Yemin töreni öncesi ABD askerleri ABD Kongre Binası çevresinde Foto: Reuters

Ve bir dönemin sonu geldi... Trump Beyaz Saray'dan son kez çıktı İlginizi Çekebilir Ve bir dönemin sonu geldi... Trump Beyaz Saray'dan son kez çıktı Donald Trump'tan Joe Biden'a mektup İlginizi Çekebilir Donald Trump'tan Joe Biden'a mektup Biden göreve gelir gelmez 15 kararname imzalayacak İlginizi Çekebilir Biden göreve gelir gelmez 15 kararname imzalayacak Joe Biden'ın Dışişleri Bakanı Blinken'den 'Türkiye'ye yaptırım' açıklaması İlginizi Çekebilir Joe Biden'ın Dışişleri Bakanı Blinken'den 'Türkiye'ye yaptırım' açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD aile Amerika Asya beyaz Beyaz Saray bomba Corona demokrasi Dışişleri Bakanı Donald Trump Hillary Clinton Hükümet Joe Biden mahkeme Melania Trump Obama Polis Rusya şarkı son dakika sosyal medya söz Türkiye tweet
Loading...