Endonezya açıkladı: CoronaVac aşısı helal

Türkiye'nin de satın aldığı Çin'in CoronaVac aşısını inceleyen Endonezya Ulema Konseyi, aşının 'helal' olduğunu açıkladı.

Endonezya açıkladı: CoronaVac aşısı helal

Corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, salgını bitirmek için pek çok ilaç şirketi aşı geliştirdi. Aşılar ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) birer birer onay alsa da, geçtiğimiz günlerde çok farklı bir tartışmanın daha fitili ateşlenmişti.

ABD'nin çok okunan gazetelerinden New York Post, bazı ülkelerin corona virüsü aşısında kullanılan maddeler konusunda oldukça dikkatli ve hassas davrandığını yazarak, belli aşılarda domuz ürünlerinin kullanıldığı iddiasını gündeme getirdi.

DOMUZ JELATİNİ İDDİASI

Domuzdan elde edilen jelatinin aşının saklama ve nakliye işlemleri sırasında etkisini yitirmemesi için kullanıldığı belirtilirken, ‘Aşılar helal mi?’ sorusunu akıllara getirmişti. Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Endonezya’da, Çin’den satın alınan CoronaVac aşısı bu kapsamda incelendi.

13 OCAK’TA BAŞLAYACAKLAR

Türkiye’nin de 50 milyon doz aldığı aşının klinik deneylerinin de yapıldığı ülkede, Ulema Konseyi aşıyı mercek altına aldı.

Ülkeye ulaşan 3 milyon doz aşının 13 Ocak’ta uygulanması için geri sayım sürerken, Ulema Konseyi’nden kritik bir açıklama geldi. Konsey, aşının uygulamasında İslami açıdan bir sakınca olmadığını ve ‘helal’ olduğunu duyurdu.

ÇİN’DEN ONAY ALAMADI

Türkiye, Brezilya ve Endonezya’da klinik çalışmaları yürütülen Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısı, Çin’de halen onay alabilmiş değil. Üç ülkedeki incelemelerin bitmesini bekleyen Çin, bu süreçte Sinopharm’ın geliştirdiği aşıya yaygın kullanım onayı vererek bir ilke imza atmıştı.

Aşı krizi derinleşiyor... ABD'den çok kritik 'doz' uyarısı: Aşıları karıştırmayın İlginizi Çekebilir Aşı krizi derinleşiyor... ABD'den çok kritik 'doz' uyarısı: Aşıları karıştırmayın

 

Çin'de bir ilk... Sattıkları aşı başka onayladıkları başka İlginizi Çekebilir Çin'de bir ilk... Sattıkları aşı başka onayladıkları başka

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Avrupa Brezilya Çin Corona domuz Dünya Endonezya İngiltere Müslüman New York Reuters Sinovac son dakika Türkiye uygulama
Loading...