Sözcü Plus Giriş

Yunanistan’dan tahrik: Türkiye sınırında askeri tatbikat

Doğu Akdeniz'de tansiyonu yükselten Yunanistan, Türkiye sınırına 7.5  kilometre uzaklıkta bulunan ve gayri askeri statüdeki Sakız Adası'nda tatbikat düzenledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:50, 16/03/2021
Yunanistan’dan tahrik: Türkiye sınırında askeri tatbikat

Doğu Akdeniz’de aylardır gerilimi tırmandıran Yunanistan, Türkiye sınırına yalnızca 7.5 kilometre bulunan ve gayri askeri statüdeki Sakız Adası’nda tatbikat düzenledi. Yunan Özel Kuvvetleri tarafından düzenlenen tatbikatta atış eğitimi gerçekleştirdi.

Tatbikata 40’ın üzerinde özel kuvvetlere bağlı askerin katıldığı ifade edildi. Atina hükümeti, Sakız Adası’nda gerçekleştirdiği tatbikatla imzaladığı Lozan Antlaşması’ndaki kuralları ihlal etmiş oldu.

ABD VE SUUDİ ARABİSTAN İLE ORTAK TATBİKAT

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Fransa, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Suudi Arabistan’la da ortak tatbikat düzenliyor. Söz konusu tatbikat için Suudi Arabistan’a ait altı savaş uçağı, Girit Adası’ndaki Souda Askeri Üssü’ne konuşlanmıştı.

İlginizi ÇekebilirTürkiye'den Yunanistan, İsrail ve AB'ye notaTürkiye'den Yunanistan, İsrail ve AB'ye notaİlginizi ÇekebilirAkdeniz'de Yunanistan–Suudi Arabistan tatbikatı yarın başlıyorAkdeniz'de Yunanistan–Suudi Arabistan tatbikatı yarın başlıyorİlginizi ÇekebilirHulusi Akar'dan Yunanistan'a tatbikat tepkisiHulusi Akar'dan Yunanistan'a tatbikat tepkisi
Yayınlanma Tarihi:12:32,