Sözcü Plus Giriş

Millet bahçesinde katliama hazırlık

Millet bahçesi yapılmak istenen Validebağ Korusu bilirkişi raporundan ürküten tespitler çıktı. Ağaçlar eksik sayılarak ağaç katliamı işareti veren proje için raporda, “Korunun çöküşü olur” uyarısı yapıldı.

Erdoğan SÜZER
Güncellenme: 07:29, 14/05/2021
Millet bahçesinde katliama hazırlık

İstanbul'un son kalan yeşil alanlarından Validebağ Korusu'na yapılmak istenen millet bahçesinin Osmanlı döneminden kalma tarihi koruyu çökertip, yok edeceği bildirildi. Davalık olan millet bahçesi projesini inceleyen bilirkişi heyeti, hazırladığı zehir zemberek raporunda korudaki korunması gereken ağaçlar için eksik sayı verildiğini ortaya çıkardı. Koruda yaşayan kuş çeşitlerinin de gizlenmesi millet bahçesi projesi adı altında Validebağ Korusu'nda büyük bir doğa katliamına hazırlık yapıldığına işaret edildi.

İktidarın 200 yıllık Validebağ Korusu'nu bozup millet bahçesine dönüştürme projesinin iptali için açılan davada bilirkişi raporu yayımlandı. Üniversitelerden bilim insanlarının uzun bir incelemeden sonra hazırladığı rapor, 1'inci derece doğal ve tarihi sit olan korunun geleceğine ilişkin kaygıları artırdı.

AĞAÇLARI EKSİK YAZDILAR 

İçine betonların döküleceği, kafe, restoran, fitness salanu gibi rant alanlarının, futbol sahalarının yapılacağı ve ışıklandırılarak doğal hayattan uzaklaştırılacağı gerekçesiyle iptali istenen projeyi inceleyen bilim insanları şu tespitleri yaptı:

“Validebağ Korusu'nda bulunan 3 bin 194 ağaçtan 2 erguvan, 2 fıstık çamı, 4 sakız ve 1 meşe olmak üzere 13 adedi anıtsal ağaçtır. Ayrıca 310 adedi korunmaya değer olmak üzere toplam 323 adet tek ağaç, korunması gereken bireylerdir. Validebağ millet bahçesi peysaj raporunda ise korunmaya değer ağaçların 12 adet olduğu belirtilmiştir. Koruda 2004-2014 envanterine göre 119 kuş türü tespit edilmiştir. Peysaj raporunda ise kuşların 27 adet olduğu belirtilmiştir.”

Millet bahçesi projesinin tarihi Validebağ Korusu'na telafisi mümkün olmayan zarar verebileceği vurgulandı.

VALİDEBAĞ KORUSU'NU ÇÖKERTİR

Bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu raporda, şu kritik tespitler yer aldı: “İçerdiği çocuk oyun alanı, fitnes alanı ve lüks kaplama malzemelerinin koruyu millet bahçesi veya park düzeyine düşüreceği, projenin alanda bulunan habitatlar özelindeki etkilerinin ortaya konulmadığı, yoğun inşaat sürecinin korudaki ekosistemi olumsuz yönde etkileyerek ve sonunda kullanıcı sayısını artırarak ‘çöküşüne' neden olacağı, 1'inci derece doğal sit alanlarına yönelik olarak tanımlanan ‘müdahalede bulunulmaması gerektiği' kıstasının yerine getirilmediği kanaatine ulaşılmıştır.”

İlginizi Çekebilirİkizdere'de orman katliamı bayramda da devam ettiİkizdere'de orman katliamı bayramda da devam ettiİlginizi ÇekebilirRize'deki 11 kurum ormanı koruyan köylüleri hedef gösterdiRize'deki 11 kurum ormanı koruyan köylüleri hedef gösterdiİlginizi ÇekebilirKonya'ya 45 milyon liralık Millet BahçesiKonya'ya 45 milyon liralık Millet Bahçesi
Yayınlanma Tarihi:05:30,