Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, son yolculuğuna uğurlandı

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze namazını ile son yolculuğuna uğurlandı. Törende açıklamalarda bulunan oğlu Selçuk Bayraktar,” İnandığı hak yolda, herkesin inadına, sistemin inadına 20 yılda bizi bu alana dünyada lider ülkelerden biri haline getirdi” dedi.

Akciğer kanseri nedeniyle dün hayatını kaybeden Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar’ın babası Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar için bugün Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

TÖRENE KİMLER KATILDI? 

Cenaze törenine, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Bilal Erdoğan katıldı.

CENAZE NAMAZINI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ KILDIRDI

Taziyeleri, Selçuk Bayraktar eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Haluk Bayraktar, kabul etti. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Özdemir Bayraktar'ın tabutunu oğulları, Selçuk ve Haluk Bayraktar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay omuzlayarak cenaze aracına kadar taşıdı.

“İLMİNDEN TÜRKİYE İSTİFADE ETTİ”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Başta evladı, çocukları ailesi olmak üzere milletimizin başı sağ olsun. İnsanlar öldükleri zaman amel defterleri kapanır. Ama üç kişininki kapanmaz sadaka-i cariye sahibi, ilminden istifade edilen alimler, bir de hayırlı evlat yetiştiren babalar anneler. Bunların birisi aslında amel defterinin kapanmaması için yetiyor. Ben inanıyorum ki Özdemir Bayraktar üçünü de hak ediyor. İlminden Türkiye istifade etti. Hayırlı evlatlar yetiştirdi ve sadaka-i cariye sahibi bir insan” dedi.

“ÜLKESİ MİLLETİ İÇİN HEDEFLERİ OLAN BİR BÜYÜĞÜMÜZDÜ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay cenaze namazının ardından açıklamalarda bulundu. Bayraktar'ın geliştirdiği teknolojilerin önemine değinen Oktay, şöyle konuştu:

“Özdemir Bayraktar abimiz Allahtan geldiğine inanarak güzel bir hayat yaşayan ve tekrar Rabbine ulaşan büyüğümüz abimiz. Allah mekanının cennet eylesin. Hepimiz şuna şahidiz; ülkesine milletine bağlı, ülkesi milleti için hayalleri olan hedefleri olan bir büyüğümüzdü.

Hayallerini gerçekleştirmek için de ölümüne çalışan, hem bu dünyası için hem de ahireti için çalışan büyüğümüz. Cumhurbaşkanımızın büyük ve güçlü Türkiye sevdasına çok güçlü şekilde omuz veren dava adamıdır.”

Selçuk bayraktar

“HASTANEYE GÖTÜRDÜĞÜMÜZ SON DÖNEME KADAR İŞ YERİNDE YATIP KALKTI”

Törende daha sonra Özdemir Bayraktar'ın oğlu Selçuk bayraktar açıklamalarda bulundu. Cenazeye katılanlara teşekkür eden Selçuk Bayraktar, şunları söyledi:

“Babam, bizlerin canımızdan kıymetli babamızdı, bir taraftan da abimiz, arkadaşımızdı. Aynı zamanda rehberimiz, kılavuzumuz ilham kaynağımızdı. En yakın dava ve yol arkadaşımızdı bu yolda. 20 yıl önce İnsansız Hava Aracı için yola çıktığımızda ülkemizin tam bağımsızlığı için; kimsenin yapılamaz, ancak yabancılar yapabilir dediği dönemde, ‘bu sistemin çarklarında yer alamdan ilerleyemezsiniz' dediği zamanda inandığı hak yolda, herkesin inadına, sistemin inadına 20 yılda bizi bu alana dünyada lider ülkelerden biri haline getirdi.

Asla inandığı yolda, doğruluktan, namustan zerre ödün vermeden bu gerçekleşti. Hepimize bu ruhu aşıladı. Babamızın bize kattığı en büyük değer de bu oldu. Dosdoğru yaşadı, asla eğmedi bükmedi, bildiği yoldan şaşmadı. İlk günde sancağın dikildiği yere yani iş yerine buradan başka yatacak yerim yok dedi. Hastaneye götürdüğümüz son döneme kadar iş yerinde yatıp kalktı annemle beraber. Ben de evleninceye kadar orada kaldım. Bu sabah ta oradan uğurladık” dedi.

“TSK OLARAK GURURLA KULLANDIK, KULLANMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ”

Törende konuşan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Yaşar Güler ise, “Milli ve Yerli Savunma Sanayimizin gelişmesine çok önemli katkılarda bulunmuş, ürettiği İHA ve SİHA'larla Türk Silahlı Kuvvetleri olarak gururla kullandık, kullanmaya da devam edeceğiz. TSK olarak yaptıkları çok değerli hizmetler her zaman saygıyla ve hürmetle anılacaktır” dedi.

“KÜRESEL BİR MARKA OLMASINI TEMİN ETTİ”

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, ise şunları söyledi:

“Her zaman bir dostumuz, bir büyüğümüz, bir abimiz, hayatını Türkiye’nin bağımsızlığı mücadelesine vermiş olan birisiydi. Yokluklar içinde, zorluklar içinde 50 bin tane engel çıkarılmış olmasına rağmen Türkiye’nin İHA’larının ve SİHA’larının küresel bir marka olmasını temin etti. Öncülük etti. Fedakarca çalıştı.

Nice tehditler aldı, nice zorluklar içinde mücadele etti, yılmadı. Özdemir ağabey gibi böyle yürekli, cesur, vatansever, korkmadan, yılmadan mücadele eden bir öncü olmasaydı belki bugün Türkiye İHA’larına, SİHA’larına ulaşamayacaktı. Büyük bir iz bıraktı, görevini yaptı ve bu dünyadan göçtü. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Başta evlatları Selçuk, Ahmet, Haluk beyler olmak üzere tüm aile efradına, yakınlarına, hepimize, Türkiye’ye baş sağlığı diliyorum.” dedi.

“KENDİNİ VATANINA, MİLLETİNE ADAMIŞTI”

Cenaze törenine katılan Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, “Özdemir Beyin mekanı cennet olsun. Ailesine sevdiklerine ülkemize baş sağlığı diliyorum. Kendisi ülkesi ve vatanı için çalışan her dakika onu düşünen savunma sanayimizi bu günlere getiren çok değerli bir kişilikti. Mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, cenaze kılınan namazın ardından defnedilmek üzere Sarıyer'de bulunan aile kabristanlığına götürüldü. İHA

Özdemir Bayraktar için ilk tören BAYKAR fabrikasında yapıldı İlginizi Çekebilir Özdemir Bayraktar için ilk tören BAYKAR fabrikasında yapıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...