Tabiat parkı kaçak yapılaşmaya açıldı

Çilingoz sahili imara aykırı ve doğal güzellikleri bozan kaçak yapıların merkezi haline geldi. Yapılara, kaçak yoldan çekilen elektrik, ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti.

Tabiat parkı kaçak yapılaşmaya açıldı

İstanbul'un Çatalca İlçesi'nde Karadeniz kıyısında yer alan Çilingoz Tabiat Parkı sınırında bulunan Çilingoz sahilinin en büyük sorunlarından biri kaçak yapılaşma. Bölgede 100'e yakın kaçak ev bulunduğunu belirten çevre sakinleri, evlere elektrik sağlanması için Çatalca Belediyesi'nin devreye girdiğini, Doğa ve Koruma Milli Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü'nün izniyle belediye tarafından elektrik sağlandığı belirtildi.

Kaçak yapılar neredeyse denize kadar indi.

Bir çevre sakini yaptığı açıklamada, “Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, Milli Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü'nden kendi piknik alanı için elektrik alıyor. Oradan da kaçak yapılara elektrik veriyor. Oysa bu alanda Çatalca Belediyesi'nin piknik alanı yok. Orası şu anda İBB'nin itfaiye tatbikat alanı” dedi.

Sahildeki çok sayıda kaçak yapıya elektrik bağlandı.

KONUT BAŞI 8 BİN TL TOPLANDI

Çilingoz'u Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaşar Yöney'in, Çilingoz sakinlerinden, elektrik için 8 bin TL para topladığını söyleyen çevre sakinleri, “Konut başı 8 bin TL topladılar, 90 kişi parayı ödedi” dedi.

Elektrik kullanmak için yer altından hat çekildi.

Belediye yetkilileri evlere elektrik sağlandığı iddiaları hakkında şu açıklamayı yaptı: “Orada kendi tesisimiz var ve yerimize trafo kurdurtuyoruz ve Milli parklardan elektrik alıyoruz. Biz de dernek ile elektriği üçüncü şahıslara verilmemesi şartıyla protokol yaptık. Su sayaçlarında belli bir metreküp parayla alınıyorsa, o sistemle elektrik sayacında da  ne kadarlık elektrik alacaksa vatandaşa yardımcı olunacak.”

Bodrum'da 1.1 milyon metrekare hazine arazisi imara açıldı, tepkiler büyüdü İlginizi Çekebilir Bodrum'da 1.1 milyon metrekare hazine arazisi imara açıldı, tepkiler büyüdü İstanbul'da TRT'ye tahsis edilen 453 dönüm orman arazisi imara açıldı İlginizi Çekebilir İstanbul'da TRT'ye tahsis edilen 453 dönüm orman arazisi imara açıldı 3 ilde 15 yayla imara açıldı: Aralarında dünyaca ünlü yaylalar da var İlginizi Çekebilir 3 ilde 15 yayla imara açıldı: Aralarında dünyaca ünlü yaylalar da var

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...