Delta varyantına yakalanan gençler için uyarı

Araştırmacılar; Delta varyantına yakalanan gençlerin hastalığı soğuk algınlık gibi geçirebileceklerini, bu nedenle başkalarına bulaştırma ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu belirtirken, enfekte olan kişilerde görülen semptomlardaki değişikliklere de dikkat çektiler.

Delta varyantına yakalanan gençler için uyarı

Pandemi devam ederken virüsü engellemeye çalışan ve bir yandan da yeni varyantlarla ilgili incelemeler yapan araştırmacılar son olarak Delta varyantını mercek altına aldılar.

Zoe Covid Semptom çalışmasını yürüten Prof Tim Spector, Delta varyantına yakalanmanın genç insanlar için daha çok kötü bir soğuk algınlığı gibi hissedilebileceğini söylüyor. Prof. Spector, Delta varyantına yakalanan gençlerin, kendilerini çok hasta hissetmeseler de virüsü bulaştırıp başkalarını riske atabileceklerine dikkat çekiyor.

Prof Tim Spector, aynı zamanda virüsün belirtilerindeki değişiklikleri de yeniden değerlendiklerini belirtiyor.

SEMPTOMLAR DEĞİŞİYOR

NHS, insanların dikkat etmesi gereken klasik Covid belirtilerini öksürük, ateş, koku veya tat kaybı olarak sıralamıştı. Ancak Prof Spector, semptomlarını bir uygulamaya kaydeden binlerce kişiden aldığı verilere dayanarak bunların artık daha az yaygın olduğunu söylüyor: “Mayıs ayının başından beri, uygulama üzerinden kullanıcıların en önemli semptomlarına bakıyoruz ve bunlar eskisinden farklı.”

Prof Spector; semptomlardaki değişikliğin ilk olarak Hindistan’da tanımlanan ve şu anda Birleşik Krallık’taki Covid vakalarının yüzde 90’ını oluşturan Delta varyantındaki artışla bağlantılı göründüğünü belirtiyor.

SOĞUK ALGINLIĞI OLMAYABİLİR

Prof Spector, ateşin oldukça yaygın olduğunu ancak koku kaybının artık ilk 10 semptom arasında olmadığını söylüyor:
“Bu varyant biraz farklı çalışıyor gibi görünüyor. İnsanlar bir tür mevsimsel soğuk algınlığına yakalandıklarını düşünebilir ve hayatlarına devam ederken virüsü başka insanlara yayabilirler. Eğer gençseniz, daha hafif semptomlar alabilirsiniz. Kötü bir soğuk algınlığı gibi gelebilir ama evde kalın ve test yaptırın.”

Alpha veya UK varyantının baskın olduğu İngiltere’de bir milyondan fazla insan üzerinde yapılan Imperial College London React araştırması, Covid ile bağlantılı çok çeşitli ek semptomlar buldu.

Klasik semptomların yanı sıra; titreme, iştahsızlık, baş ağrısı ve kas ağrıları gibi etkiler de görünebilir.

Birleşik Krallık'ta 'varyant' alarmı! Hint varyantından daha bulaşıcı... İlginizi Çekebilir Birleşik Krallık'ta 'varyant' alarmı! Hint varyantından daha bulaşıcı... DSÖ uyardı: Delta mutasyonu Avrupa'da ilerliyor İlginizi Çekebilir DSÖ uyardı: Delta mutasyonu Avrupa'da ilerliyor İsveç'te delta mutasyonu uyarısı İlginizi Çekebilir İsveç'te delta mutasyonu uyarısı
Avrupa baş ağrısı Corona Covid-19 Dünya Hindistan İngiltere İsveç Sağlık soğuk algınlığı uygulama
Loading...